Horyzonty Bankowości 2014: Ewolucja w świecie bankomatów

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2014.03.foto.106.400xBanki, instytucje, różne stowarzyszenia i organizacje, a nawet rządy promują bezgotówkowe formy rozliczeń. Plastikowe karty i smartfonowe aplikacje coraz odważniej wypierają szeleszczące banknoty i brzęczące monety. Czy nadejdzie dzień, gdy zrezygnujemy z gotówki? Co wówczas stanie się z bankomatami?

Sławomir Dolecki

Czy jako bezużyteczne trafią na złom? Eksperci jednak uspakajają – złote lata bankomatów jeszcze nie minęły, mało tego – urządzeń tych będzie w najbliższych latach przybywać. Poza tym ich możliwości będą coraz większe, a oferowane przez nie usługi coraz bardziej zaawansowane.

Rola bankomatu w systemie finansowym zmienia się od kilku lat. Może jeszcze rewolucji tej nie widać w naszym kraju, ale bez wątpienia funkcja wypłacania gotówki i wyświetlania reklam to dla tak zaawansowanego urządzenia zbyt mało.

Zdaniem Bartłomieja Śliwy, prezesa zarządu NCR Polska, w Polsce – w porównaniu do wielu krajów Europy, a wręcz krajów ościennych – bankomat jest wykorzystywany w bardzo małym stopniu. Przyzwyczailiśmy się do tego, że jest to prosta maszyna do wypłacania gotówki, ale jeśli przeanalizujemy, jak często przeciętny Polak z niego korzysta, to wniosek jest oczywisty – bankomat jest zasadniczym punktem styku klienta z bankiem. Co ciekawe, wiele krajów zachodnich, w których obrót bezgotówkowy jest znacznie bardziej rozpowszechniony, dostrzegło to już dawno i potrafiło znaleźć zastosowanie dla bankomatów w całym systemie gospodarki bezgotówkowej.

Sytuacja zmienia się

Pierwsze oznaki zmian już widać. Choć jeszcze nieśmiało, ale z miesiąca na miesiąc coraz chętniej, banki i operatorzy sieci bankomatowych w naszym kraju instalują bankomaty z funkcją recyklingu. Te dość rozpowszechnione w niektórych krajach Azji urządzenia są w pewnym sensie przełomem, wymuszając zupełnie inne postrzeganie bankomatu.

W opinii Marka Belskiego, dyrektora ds. operacyjnych serwisu Diebold Polska, oznacza to, że obsługa bankowa powoli przechodzi z rąk człowieka do urządzenia, bo bankomaty z funkcją recyclingu pojawiają się nie tylko na ulicach, ale także w oddziałach banków, gdzie w pewnym zakresie zastępują obsł...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI