Gwałtowny wzrost optymizmu niemieckich analityków

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

 

inwestycje.01.250xGwałtowny wzrost optymizmu niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych odnośnie do przyszłego stanu tamtejszej gospodarki nastąpił w listopadzie. Indeks ZEW podskoczył do 6,9 pkt z październikowych minus blisko minus 16 pkt. To pierwszy dodatni wynik od maja tego roku. Jednocześnie jednak niewiele zmieniły się oceny bieżącej sytuacji w niemieckiej gospodarce.

Wskaźnik je obrazujący podniósł się do 5,7 pkt z 5,4 pkt miesiąc wcześniej. Na początku tego roku wskaźnik ocen bieżącej sytuacji miał 28,4 pkt, a w najlepszym momencie 2012 r. 44,1 pkt (w maju). Indeks oczekiwań natomiast miał w szczytowym momencie kończącego się roku 23,4 pkt (w kwietniu). Minimum wypadło na poziomie minus 25,5 pkt (w sierpniu). Widać więc wyraźnie, że inwestorzy i analitycy mają trudność z dostosowaniem oczekiwań, które od wiosny bardzo silnie się wahają. To przekłada się na zmiany cen aktywów.

JUż dziś szeroko komentowane są oczekiwania związane ze środowym posiedzeniem Rezerwy Federalnej. 48% badanych przez Bloomberga ekonomistów oczekuje powiększenia programu skupu aktywów o zakupy papierów skarbowych. Może na to przeznaczać po 45 mld USD miesięcznie, oprócz 40 mld USD wydawanych na skup obligacji powiązanych z rynkiem hipotecznym. W efekcie bilans Rezerwy Federalnej mógłby zbliżyć się do 4 bln USD. Obrazuje on skalę wsparcia gospodarki USA przez władze monetarne w ostatnich latach. Nadzieje na dalsze działania Rezerwy Federalnej oraz dobry odczyt ZEW wynoszą indeksy giełdowe w Europie do nowych tegorocznych szczytów.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Nadzieje analityków i inwestorów na poprawę stanu niemieckiej gospodarki stoją w sprzeczności z prognozami Bundesbanku mówiącymi o stagnacji koniunktury w 2013 r.

W listopadzie wyraźnie zmniejszyło się zainteresowanie kupujących mieszkania w Wielkiej Brytanii.

Rynki nieruchomości

Nieznacznie pogorszył się odczyt wskaźnika obrazującego tendencje cenowe na brytyjskim rynku mieszkaniowym. Indeks opracowywany przez RICS spadł w listopadzie do minus 9 pkt z październikowych minus 7 pkt. Odczyt indeksu jest pochodną ocen osób zawodowo zajmujących się nieruchomościami. Ujemny rezultat oznacza, że więcej z nich wskazuje na regres cen niż ich wzrost. Jednocześnie zauważalne w minionym miesiącu było mniejsze zainteresowanie kupujących. Wskaźnik zapytań ze strony nowych klientów obniżył się z 17 pkt do 11 pkt. Pozostałe elementy badania też nie napawały optymizmem. Wskaźnik bieżącej sprzedaży poszedł w dół do 6 pkt wobec 19 pkt miesiąc wcześniej. Natomiast oczekiwania cenowe obniżyły się zarówno w perspektywie 3, jak 12 miesięcy. W pierwszym przypadku wskaźnik zszedł do minus 6 pkt z minus 3 pkt, a w drugim – do minus 7 pkt z minus 3 pkt.

W listopadzie najwyższy od 2007 r. wzrost cen mieszkań odnotowano w Nowej Zelandii. Wyniósł 7,3% w skali roku. Zwyżkę napędzało Auckland, największe miasto w tym kraju, gdzie wzrost sięgnął 13%.

Od dewelopera

Spółka Neocity Polska zakończyła budowę I etapu inwestycji Intenso, zlokalizowanej na warszawskiej Woli u zbiegu ulic Ordona i Wschowskiej. Budynki A i B składające się na pierwszy etap projektu uzyskały już pozwolenie na użytkowanie. W budynkach o wysokości 8 i 12 kondygnacji znalazło się łącznie 125 mieszkań o rozkładzie od 2 do 4 pokoi i pow. 38 – 81 m kw. Jednocześnie ruszyła budowa kolejnego etapu inwestycji – budynku „C”, z planowanym terminem zakończenia na I kwartał 2014. Docelowo na osiedlu powstanie 6 połączonych ze sobą budynków realizowanych w trzech etapach.

Home Broker Daily, 731 – pobierz.

Zespół analiz
Home Broker