GUS: sprzedaż detaliczna wzrosła o 1,8 proc. rdr w marcu. Mniej niż się spodziewano

GUS: sprzedaż detaliczna wzrosła o 1,8 proc. rdr w marcu. Mniej niż się spodziewano
Sprzedaż Fot. stock.adobe.com/Andrey Popov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) wzrosła o 1,8% r/r w marcu 2019 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 13,5%.

W marcu 2019 r. sprzedaż detaliczna w cenach stałych była wyższa o 1,8% r/r. W porównaniu z lutym 2019 r. sprzedaż detaliczna wzrosła o 13,5%. #GUS #SprzedażDetaliczna #przedsiębiorstwa #handel @GUS_STAT

Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących w marcu była wyższa niż przed rokiem o 3,1% i zwiększyła się o 14,1% m/m, podano także w komunikacie.

Konsensus rynkowy sprzedaży detalicznej w cenach stałych to 3,3% wzrostu r/r.

Czytaj także: Sprzedaż detaliczna poniżej oczekiwań >>>

Narastająco w okresie styczeń-marzec br. sprzedaż w cenach stałych wzrosła o 4,1% r/r.

Poniżej dane o zmianach sprzedaży detalicznej w ujęciu rocznym (ceny stałe)

Wyszczególnienie% r/r
Ogółem1,8
  w tym:
Pojazdy samochodowe, motocykle, części11,3
Paliwa stałe, ciekłe i gazowe1,6
Żywność, napoje i wyroby tytoniowe-10,4
Pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach-1,3
Farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny2,4
Tekstylia, odzież, obuwie6,8
Meble, RTV, AGD20,5
Prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach9,1
Pozostałe7

MPiT: sprzedaż detaliczna wzrośnie o ok. 6% r/r w kwietniu

Sprzedaż detaliczna powinna wzrosnąć o około 6% r/r w kwietniu br., prognozują analitycy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT).

„Sprzedaż detaliczna w marcu 2019 r. była wyższa niż przed rokiem o 1,8% (w cenach stałych, wobec wzrostu o 5,6% w lutym 2019 r.). Przed rokiem wzrost wyniósł 8,8% (r/r), co rzutuje na słabszy wynik tego roku. Dodatkowo Wielkanoc 2018 r. przypadała na początek kwietnia, stąd przedświąteczna realizacja sprzedaży została przeniesiona na marzec. W efekcie tego oczekujemy odbicia sprzedaży w kwietniu br. (ok. 6%)” – czytamy w komentarzu resortu do danych GUS.

Według MPiT, największy wzrost w marcu 2019 r. (w cenach stałych, r/r) zaobserwowano w podmiotach handlujących pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami (o 11,3% wobec spadku o 0,6% przed rokiem) oraz w jednostkach z grupy „pozostałe” (o 7% wobec wzrostu o 2,2% przed rokiem). Wzrostowy trend utrzymuje się w przypadku dóbr trwałych, których sprzedaż w marcu wzrosła o 20,5% (r/r).

Popyt konsumpcyjny nadal będzie silnie wspierać wzrost PKB

Sprzedaż detaliczna w marcu br. zanotowała dynamikę r/r poniżej konsensusu rynkowego głównie z uwagi na działanie czynników jednorazowych. Analitycy oczekują, że perspektywy dla krajowej konsumpcji pozostają bardzo dobre w nadchodzących miesiącach i pozostanie ona głównym filarem wzrostu gospodarczego w Polsce.

Analitycy wskazują, że sprzedaż detaliczna z wyłączeniem kategorii „żywność, napoje i wyroby tytoniowe” i „sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach” zwiększyła się w marcu o 7,3% r/r wobec wzrostu o 5,8% w lutym i przyspieszenie to zostało odnotowane pomimo oddziaływania niekorzystnych efektów kalendarzowych i przesunięcia zakupów wielkanocnych na kwiecień.

Wysokie tempo wzrostu sprzedaży detalicznej zostanie podtrzymane głównie z uwagi na rządowy impuls fiskalny, pomimo słabnącego wsparcia ze strony wzrostu funduszu płac w konsekwencji oczekiwanego wyhamowywania wzrostu zatrudnienia.

Analitycy oczekują długiego okresu stabilizacji kosztu pieniądza i braku zmian stóp procentowych nawet do końca 2020 roku.

„W oparciu o komplet danych o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej za 1Q19 oczekujemy względnie umiarkowanej skali spowolnienia wzrostu gospodarczego na początku 2019 r. – według naszych szacunków w okolice 4,3% r/r wobec 4,9% r/r w 4Q19” – ocenia starszy ekonomista Banku Pekao Piotr Piękoś Piotr Piękoś.

„Marcowa sprzedaż detaliczna sugeruje, że konsumpcja prywatna będzie wyraźnie wspierać wzrost PKB w tym roku, zabezpieczając go przed poważniejszym wyhamowaniem” – uważa ekonomista Santander Bank Polska Grzegorz Ogonek.

„W kwietniu odwrócenie wpływu opisanych powyżej efektów kalendarzowych wpłynie na skokowy wzrost dynamiki sprzedaży detalicznej w kierunku 7% – 8% r/r” – przewiduje główny ekonomista BOŚ Banku Łukasz Tarnawa.

Źródło: ISBnews