GUS: sprzedaż detaliczna wzrosła aż o 10,3 proc. rdr w czerwcu. Powyżej prognoz

GUS: sprzedaż detaliczna wzrosła aż o 10,3 proc. rdr w czerwcu. Powyżej prognoz
Fot. stock.adobe.com/3ddock
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Sprzedaż detaliczna (w cenach bieżących) wzrosła o 10,3% r/r w czerwcu 2018 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 3,4%.

#Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu była wyższa niż przed rokiem o 8,2% #GUS #SprzedażDetaliczna #przedsiębiorstwa @GUS_STAT

Według prognozy publikowanej przez macronext.pl sprzedaż detaliczna miała wzrosnąć w czerwcu o 7,9% r/r.

Czytaj także: Rekordowe zakupy samochodów i mundial podbiły dynamikę sprzedaży >>>

„Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu była wyższa niż przed rokiem o 8,2% (wobec wzrostu o 5,8% w czerwcu ub.r.)” – czytamy w komunikacie.

Największy wzrost sprzedaży detalicznej w dziale: paliwa stałe

Największy wzrost sprzedaży detalicznej (w ujęciu r/r w cenach bieżących) w czerwcu br. odnotowano w dziale „paliwa stałe, ciekłe i gazowe” – o 20,3% r/r oraz „meble, RTV, AGD” – o 15,1%, wynika z komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego.

Czytaj także: Zakaz handlu w niedziele niestraszny dużym i małym sklepom. Sprzedaż wystrzeliła w górę >>>

Ogółem, sprzedaż detaliczna w czerwcu br. (w cenach bieżących) wzrosła o 10,3% r/r.

Dane o zmianach sprzedaży detalicznej w ujęciu rocznym (ceny bieżące)

Wyszczególnienie% r/r
Ogółem+10,3
  w tym:
Pojazdy samochodowe, motocykle, części 

+6,7

Paliwa stałe, ciekłe i gazowe+20,3
Żywność, napoje i wyroby tytoniowe+5,7
Pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach+9,0
Farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny+10,8
Tekstylia, odzież, obuwie+12,2
Meble, RTV, AGD+15,1
Prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach+2,0
Pozostałe+10,6

Konsumpcja będzie wspierać wzrost gospodarki

Analitycy oczekiwali wzrostu dynamiki sprzedaży w czerwcu z uwagi na pozytywny efekt wyższej liczby dni handlowych w porównaniu z czerwcem 2017 r. Dodatkowo wyższą sprzedaż stymulowała dobra sytuacja na rynku pracy i wzrost płac. Niektórzy analitycy zwracają uwagę, że czerwcowe odbicie polskiego sektora samochodowego pokazuje, że także okres spowolnienia w Eurolandzie dobiega końca. Większość ekonomistów uważa również, że obecne dane nie będą miały wpływu na decyzję Rady Polityki Pieniężnej.

„W mojej ocenie Rada podtrzymywać będzie w kolejnych miesiącach swoje dotychczasowe „łagodne” nastawienie do polityki pieniężnej i utrzyma stopy procentowe na obecnych poziomach przynajmniej do końca 2019 r.” – uważa główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.

„W II poł. 2018 r. oczekujemy łagodnego obniżenia dynamiki spożycia prywatnego w związku z przywołanymi wyżej tendencjami na rynku pracy” – dodaje główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska Jakub Borowski.

„Szacujemy tempo PKB na poziomie około 4,5%r/r co oznacza, że w całym 2018 roku polska gospodarka wzrośnie aż 4,8-4,9%r/ tj. szybciej niż w 4,6%r/r osiągnięte w 2017” – podsumowuje główny ekonomista ING Banku Śląskiego Rafał Benecki.

Źródło: ISBnews