GUS: produkcja przemysłowa wzrosła o 1,4 proc. rdr w listopadzie

GUS: produkcja przemysłowa wzrosła o 1,4 proc. rdr w listopadzie
Fot. stock.adobe.com/bluebay2014
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych wzrosła w listopadzie br. o 1,4% r/r, poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowana spadek o 5,8%.

W listopadzie 2019 r. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 1,4% w porównaniu z listopadem 2018 r. i o 5,8% niższa w porównaniu z październikiem br. #GUS #statystyki #gospodarka #produkcja #przemysł #DynamikaProdukcji @GUS_STAT

„Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 5,4% wyższym niż w analogicznym miesiącu poprzedniego roku i o 1,5% wyższym w porównaniu z październikiem br.” – czytamy w komunikacie.

Konsensus rynkowy oszacował dynamikę wzrostu produkcji przemysłowej w ujęciu rocznym na 0,0%.

Narastająco w styczniu-listopadzie br. wzrost produkcji przemysłowej wyniósł 4% r/r.

Czytaj także: Solidna listopadowa produkcja, jednak perspektywy wciąż niepewne >>>

Ceny producentów spadły o 0,1 proc. rdr w listopadzie

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) spadły w listopadzie br. o 0,1% w ujęciu rocznym (wobec spadku o 0,3% r/r – po rewizji – w październiku 2019 r.), podał także GUS.

W ujęciu miesięcznym ceny w listopadzie spadły o 0,2% wobec 0,6% spadku – po rewizji – w październiku.

Konsensus rynkowy wyniósł 0,3% wzrostu r/r.

GUS podał też, że ceny produkcji budowlano-montażowej w listopadzie 2019 r. wzrosły o 3% w ujęciu rocznym oraz wzrosły o 0,2% m/m.

Czytaj także: Przemysł hamuje. Wzrost gospodarczy w IV kwartale będzie wolniejszy >>>

 

MR: produkcja sprzedana w przemyśle wzrośnie o blisko 6 proc. rdr w grudniu

Wzrost produkcji sprzedanej w przemyśle przyśpieszy do blisko 6% r/r w grudniu , prognozują analitycy Ministerstwa Rozwoju (MR).

„W grudniu 2019 roku oczekujemy wyraźnego przyspieszenia w sektorze przemysłowym. Produkcja sprzedana w przemyśle wzrośnie wówczas o blisko 6% (r/r). Poprawa dynamiki produkcji sprzedanej w sektorze przemysłowym wynikać będzie m.in. z korzystnego układu kalendarza w postaci 1 dnia roboczego więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Pozytywnie na grudniowy wynik produkcji sprzedanej wpływać powinna ponadto wyższa niż miesiąc wcześniej aktywność przedsiębiorstw specjalizujących się w przetwórstwie oraz w dostawie wody, gospodarowaniu ściekami i odpadami oraz rekultywacją” – czytamy w komentarzu do danych GUS.

W ocenie MR, dobre wyniki sektorów eksportowych sugerować mogą utrzymywanie się relatywnie silnej pozycji konkurencyjnej krajowych przedsiębiorstw w otoczeniu międzynarodowym.

Źródło: ISBnews