GUS: produkcja firm budowlanych wzrosła o 10,8 proc. rdr w marcu
„Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie wyższym o 12,3% niż w marcu poprzedniego roku i o 0,5% niższym w porównaniu z lutym br.” – czytamy w komunikacie.
Czytaj także: Budownictwo pod wpływem ustępującej górki inwestycyjnej >>>
W marcu 2019 r. produkcja budowlano-montażowa była wyższa o 10,8% w porównaniu z marcem 2018 r. i o 27,2% wyższa w porównaniu z lutym 2019 r. https://t.co/iB26tweZb3 #GUS #statystyki #gospodarka #produkcja #budownictwo pic.twitter.com/F8BSvHT1ZW
— GUS (@GUS_STAT) 24 kwietnia 2019
Konsensus rynkowy wynosił 11,7% wzrostu r/r.
Narastająco w okresie styczeń-marzec br. produkcja budowlana wzrosła o 9,4% r/r.
Czytaj także: Dane makroekonomiczne – w marcu jak w garncu >>>
„Wynik ten wpisał się w oczekiwania rynku. To kolejny już miesiąc bardzo dobrych wyników w budownictwie, szczególnie jeśli uwzględnimy wysoką bazę sprzed roku, kiedy to produkcja budowlana wzrosła o 16,1%. Lepszych odczytów spodziewamy się w kolejnych miesiącach, a kulminacji produkcji budowlanej w połowie roku, co powinno przełożyć się na wzrost stopy inwestycji w całym roku” – czytamy w komentarzu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii do danych GUS.
„Wzrost produkcji budowlanej w kwietniu będzie zbliżony do 20 proc. rdr”
Wzrost produkcji budowlano-montażowej w kwietniu będzie zbliżony do 20% r/r, prognozuje MPiT.
Według resortu, w marcu 2019 roku, w porównaniu z analogicznym miesiącem 2018 roku, najwyższy wzrost produkcji odnotowano w jednostkach zajmujących się głównie budową infrastruktury (obiektów inżynierii lądowej i wodnej o 27%). Roboty budowlane, głównie związane z wykończeniem inwestycji (specjalistyczne), wzrosły o 10,7%. Natomiast spadek notowały jednostki zajmujące się budową budynków (o 2,6%). W marcu wzrosła także liczba mieszkań oddanych do użytkowania (1,8% r/r), głównie mieszkań na sprzedaż lub wynajem (1,3% r/r). Istotnie wzrosła też liczba rozpoczętych inwestycji deweloperskich (14%), jednak widoczny jest spadek liczby pozwoleń na budowę (21,7%), w tym szczególnie mieszkań na sprzedaż lub wynajem (34%), co może rzutować na wyniki w kolejnych latach.
„W kwietniu oczekujemy przyspieszenia dynamiki produkcji budowlanej. Szacujemy, że roczny wzrost produkcji budowlano-montażowej będzie zbliżony do 20%” – prognozuje resort.