GUS: inflacja wyniosła 2,6 proc. rdr we wrześniu 2019 r. Ceny żywności znowu podbijają wynik

GUS: inflacja wyniosła 2,6 proc. rdr we wrześniu 2019 r. Ceny żywności znowu podbijają wynik
Fot. stock.adobe.com/tippapatt
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Inflacja konsumencka wyniosła 2,6% w ujęciu rocznym we wrześniu 2019 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych nie zmieniły się, podał też GUS.

We wrześniu 2019 r. #ceny towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z wrześniem 2018 r. wzrosły o 2,6% (wskaźnik cen 102,6). #GUS #CPI #WskaźnikCen #inflacja @GUS_STAT

„We wrześniu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały niższe ceny w zakresie transportu (o 2,6%), rekreacji i kultury (o 0,9%), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,27 pkt proc. i 0,06 pkt proc.   Wyższe ceny w zakresie odzieży i obuwia (o 2,6%) oraz w zakresie mieszkania (o 0,2%) podwyższyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,12 pkt proc. i o 0,05 pkt proc.” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Wskaźnik Przyszłej Inflacji w październiku w dół. Nasilenie wzrostu cen w przyszłym roku?

W porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku wyższe ceny żywności (o 6,8%) oraz w zakresie mieszkania (o 1,6%) podwyższyły  wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych odpowiednio o: 1,51 pkt proc. i 0,4 pkt proc. Niższe ceny w zakresie transportu (o 1,7%) oraz odzieży i obuwia (o 1,2%) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o: 0,18 pkt proc., 0,06 pkt proc., podano także.

Czytaj także: Droga żywność napędza inflację >>>

Poniżej zmiany % wskaźnika CPI we wrześniu w ujęciu r/r

% r/r
Ogółem2,6
   Żywność i napoje bezalkoholowe6,3
   Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe1,0
Odzież i obuwie-1,2
Użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii2,0
   Wyposażenie  mieszkania  i  prowadzenie gospodarstwa domowego0,5
Zdrowie3,9
Transport-1,7
Łączność0,9
Rekreacja i kultura2,6
Edukacja4,4
Restauracje i hotele5,2
Inne towary i usługi1,3

Konsensus rynkowy – podobnie jak dane GUS według szybkiego szacunku – to 2,6% r/r.

MPiT oczekuje inflacji na poziomie ok. 2,5 proc. rdr w październiku

Inflacja będzie kształtować się na poziomie ok. 2,5% r/r w październiku, prognozują analitycy  Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT).

„W ocenie MPiT w październiku 2019 roku ceny dóbr i usług konsumpcyjnych wzrosną miesiąc do miesiąca o 0,2%. Największy wpływ na zmianę wskaźnika będzie miał sezonowy wzrost cen odzieży i obuwia, cen żywności oraz cen w edukacji, przy spadku cen w transporcie. W ujęciu rocznym ceny dóbr i usług konsumpcyjnych zwiększą się w październiku o 2,5%” – czytamy w komentarzu do danych GUS.

Wolniejszy wzrost cen we wrześniu (wobec 2,9%  rok do roku w sierpniu), to efekt wygaszania sezonowego wzrostu cen żywności, szczególnie warzyw. W efekcie obserwowaliśmy znacznie wolniejszy roczny przyrost cen żywności (6,8% wobec 7,8% r/r). We wrześniu, w ujęciu miesięcznym, największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny odzieży i obuwia (o 2,6%) i mieszkania (o 0,2%), a także niższe ceny transportu (o 2,6%) wynikające ze spadku cen paliw (o 1,9%).

Źródło: ISBnews