Grupa OTP zwycięzcą rankingu Global Finance na najlepszy bank Europy Środkowo-Wschodniej

Grupa OTP zwycięzcą rankingu Global Finance na najlepszy bank Europy Środkowo-Wschodniej
Źródło: AdobeStock, autor: Timon,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Miesięcznik Global Finance jak co roku sporządził ranking banków w różnych częściach świata i w poszczególnych krajach. Zwycięzcami rankingów nie są największe banki, ale najlepsze, czyli posiadające takie cechy jak: skuteczne systemy zarządzania ryzykiem, jakość usług, optymalne praktyki w zakresie ładu korporacyjnego.

Zwycięzcą w regionie Europa Środkowowschodnia została węgierska Grupa OTP. Grupa prowadzi działalność w 12 krajach. Główna baza  znajduje się na Węgrzech stanowiących 36% aktywów grupy, a obecna jest między innymi w Bułgarii, Chorwacji, Słowenii i Serbii.

W 2023 roku łączne aktywa grupy przekroczyły równowartość 100 mld euro, dzięki kontynuacji organicznego wzrostu i dwóm znaczącym przejęciom – w Uzbekistanie i w Słowenii.

Zyski OTP wzrosły prawie trzykrotnie, osiągając najwyższy w historii poziom 2,6 mld euro, a zwrot z kapitału własnego (ROE) wzrósł do 27%.

OTP nazywa siebie regionalnym konsolidatorem w bankowości i przewiduje dalszy rozwój w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Będzie także kontynuować wdrażanie innowacji.

Liderzy w Polsce, w Czechach i na Słowacji

Bank Millennium po raz czwarty z rzędu został uznany przez Global Finance najlepszym bankiem w Polsce. Liczba klientów detalicznych wzrosła o 4% do trzech milionów, a depozyty klientów wzrosły o 9%. Pomogło to osiągnąć 34% wzrost skorygowanego zysku netto, a skorygowane ROE wyniosło 21,7%. Bank zanotował 7-procentowy wzrost liczby aktywnych użytkowników kanału cyfrowego, przy jednoczesnym znaczącym wzroście udziału produktów sprzedawanych w kanałach cyfrowych.

W Czechach zwycięzcą rankingu został piąty rok z rzędu lider tamtejszego rynku Československá obchodní banka (CSOB). Bank posiadał 4,3 mln klientów. Rentowność aktywów (ROA) i ROE wzrosły odpowiednio do 0,79% i 14,4%, a liczba kredytów zagrożonych spadła do zaledwie 1,42%.  Bank ma sukcesy we wdrażaniu cyfrowych innowacji. W czwartym kwartale 2023 roku ponad połowa wszystkich użytkowników bankowości mobilnej CSOB korzystała z jego wirtualnego asystenta.

W sąsiedniej Słowacji za najlepszy bank został uznany Všeobecná úverová banka (VUB) będący częścią włoskiej grupy Intesa Sanpaolo. VUB odnotował w zeszłym roku wzrost zysku netto o 55,6%, do 264 mln euro. Portfel kredytowy banku wzrósł o 5,4%, co dało udział w rynku krajowym na poziomie 20,4%. Aktywa ogółem wzrosły o 6,6%. W 2023 r. VUB udzielił pożyczek na cele zrównoważone o wartości 725 mln euro, co podkreśla zaangażowanie banku w odpowiedzialność środowiskową i społeczną.

Liderzy w krajach bałtyckich i w Europie Południowej

W Rumunii za najlepszy bank został uznany Raiffeisen Bank Romania, w Chorwacji OTP, w Estonii LHV Pank (LHV Pank działa całkowicie bezgotówkowo – operując wyłącznie przelewami elektronicznymi i płatnościami kartowymi), na Litwie Swedbank Lietuva, a na Łotwie Citadele Banka.

Magazyn Global Finance ma nakład 50 050 egzemplarzy i czytelników w 163 krajach. Jego siedziba znajduje się w Nowym Jorku, a posiada też biura w Londynie i Mediolanie.

Źródło: BANK.pl