Grupa Crédit Agricole rozpoczyna faktoringową działalność w Polsce jako Crédit Agricole Commercial Finance Polska SA.

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

120311.credit.agricole.0222 lutego 2012, firma Credit Agricole Commercial Finance Polska SA rozpoczęła działalność operacyjną na rynku faktoringu w Polsce.

Grupa Crédit Agricole Polska – operujący w Polsce dotychczas na rynku bankowości detalicznej oraz innych usług bankowych i finansowych – zdecydowała się rozpocząć działalność faktoringową, w której jest jednym z głównych graczy w Europie. Nowy obszar działalności Crédit Agricole Group Polska pozwoli zaoferować polskim przedsiębiorstwom pełen wachlarz usług.

Crédit Agricole Commercial Finance Polska SA w swojej ofercie posiada szeroki zakres usług faktoringowych skierowanych głównie do małych i średnich przedsiębiorstw jak również, większych firm operujących na terenie Polski.

Stanisław Atanasow, Prezes Zarządu Crédit Agricole Commercial Finance Polska SA powiedział: „Jesteśmy przekonani, że Crédit Agricole Commercial Finance Polska SA jest dobrze przygotowana do sprostania wysokiemu popytowi na usługi faktoringowe w Polsce, które są usługami o niezwykłym potencjale, ze wzrostem oscylującym na poziomie 20% rocznie. Bycie częścią Crédit Agricole Group, będącej jedną z największych instytucji bankowych na świecie i liczącym się graczem na rynku faktoringu w Europie, upewnia nas, że rozumiemy potrzeby firm i jesteśmy w stanie zaoferować im najlepsze rozwiązania w zakresie finansowania”.

Źródło: Credit Agricole Commercial Finance Polska SA

Badanie MŚP pod lupą

Badanie „MŚP pod lupą” zostało przeprowadzone przez TNS Pentor dla Europejskiego Funduszu Leasingowego SA w dniach 9-23.08.2011 na próbie 600 małych i średnich przedsiębiorstw dobranych metodą losowo- kwotową.

Raport obejmuje wyniki badania dotyczącego całej Polski oraz szczegółowe wyniki dla województw. Zostały w nim pokazane różnice w funkcjonowaniu MŚP w poszczególnych regionach. Mali i średni przedsiębiorcy zostali poproszeni o ocenę sytuacji ekonomicznej swoich firm, przedstawienie źródeł finansowania swojej działalności, scharakteryzowanie barier napotykanych podczas prowadzenia działalności oraz prób pozyskania zewnętrznego finansowania, jak również ocenę roli instytucji finansowych w pozyskiwaniu środków inwestycyjnych.

Spośród wszystkich sposobów finansowania działalności i inwestycji w firmie, znanych respondentom choćby ze słyszenia, najczęściej pojawiającą się był kredyt bankowy, wymieniony przez 84% badanych. Jako 3 kolejne możliwości wymieniano środki własne (57 %), leasing (44 %) i fundusze unijne (36 %). Faktoring znalazł się na kolejnej pozycji – spontanicznie wymieniło go tylko 11 procent respondentów.

Respondenci pytani o to, z jakich środków finansowania korzystali kiedykolwiek, w pierwszej kolejności wymieniali środki własne (94 %), kredyty bankowe (72 %) i leasing (59 %). Zdecydowanie mniej popularne były fundusze unijne oraz faktoring – odpowiednio 22 i 10 %.
Zarówno w przeszłości, jak o obecnie głównym źródłem finansowania badanych firm są środki własne (92 %). Bieżącą działalność z kredytów bankowych finansuje 46 % badanych firm, a co trzecie przedsiębiorstwo ma obecnie podpisaną umowę leasingową. Jedna na dziesięć badanych firm korzysta obecnie z funduszy unijnych, natomiast wykorzystywanie factoringu jako zewnętrznego źródła finansowania deklaruje obecnie 4 procent badanych. Prawie połowa badanych (43 %) nie umie odpowiedzieć na pytanie, czy łatwo można skorzystać z faktoringu. Pełna treść raportu została udostępniona pod adresem www.epmpf.eu.

Wyniki finansowe branży factoringowej

Jak podaje Polski Związek Faktorów (PZF), w 2011 roku obroty firm faktoringowych zrzeszonych w związku wzrosły o ponad 19 % w stosunku do roku ubiegłego i uzyskały poziom 67,1 mld złotych. Oznacza to 9-krotny wzrost obrotów wszystkich firm na przestrzeni 10 lat (z poziomu 7,2 mld zł w 2001r.). Wyraźną tendencją w 2011 roku była przewaga udziału faktoringu niepełnego (55,17%) w obrocie krajowym nad pełnym, który wygenerował 44,83 % obrotów firm PZF. Za niemal 20 % obrót firm PZF odpowiada faktoring zagraniczny.

Główne rodzaje faktoringu

  • Faktoring z regresem – nabywanie całego portfela wierzytelności w stosunku do zgłoszonych odbiorców i finansowanie ich do określonego limitu. Faktor ma pełny regres wobec klienta, jeśli dłużnik nie spłaci faktur w okresie tolerowanego opóźnienia.
  • Faktoring bez regresu – nabywanie całego portfela wierzytelności w stosunku do zgłoszonych odbiorców i finansowanie ich do określonego limitu oraz przejęciu ryzyka niewypłacalności dłużnika faktoringowego do określonego limitu.
  • Faktoring krajowy – finansowanie oraz obsługa polskich odbiorców.
  • Faktoring eksportowy – finansowanie i obsługa zagranicznych odbiorców.

Prezentacja „Nowa spółka w Grupie Credit Agricole w Polsce” – pobierz.