Grecja ratuje dolara

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.saxo.bank.01.310x400Utrzymująca się na rynkach walutowych konsolidacja, związana z wciąż nierozwiązaną kwestią spłaty greckich długów, wydaje się zbawienna dla wyceny dolara, który nie traci na wartości pomimo wyraźnie negatywnych wyników amerykańskiej gospodarki, w tym rynku pracy.

Zgodnie z wczorajszymi danymi, wzrósł zarówno odsetek wstępnie zadeklarowanych bezrobotnych(271k), jak i wniosków o zasiłki (2.247k), co wskazuje na głębsze – niż zakładali eksperci – spowolnienie gospodarcze w USA. Również nastroje panujące wśród amerykańskich managerów, okazały się gorsze od prognozowanych – wskaźnik PMI dla usług wyniósł 54.8 pkt. wobec 56.2 pkt w zeszłym miesiącu. Choć bankructwo samej Grecji byłoby dla Stanów Zjednoczonych zupełnie nieszkodliwe, to konsekwencje dla systemu finansów całej Eurostrefy mogłyby istotnie wpłynąć na koniunkturę za Oceanem, przekładając się na kontynuację złej passy Waszyngtonu

Dzisiejsza – przedweekendowa – sesja z pewnością nie pozwoli na wytchnienie inwestorom. Negocjacje z premierem Ciprasem nadal trwają i wiele wskazuje na to, że zakończą się dopiero przed poniedziałkowym otwarciem rynków. Pozostaje jedynie wierzyć dyrektywie Żelaznej Kanclerz – Angeli Merkel, która z niemiecką konsekwencją zapowiedziała  „kompromis”.

dr Maciej Jędrzejak,
Dyrektor Zarządzający,
Saxo Bank Polska