GPW w połowie stawki światowych giełd
Warszawski parkiet drugi kolejny tydzień zakończy zapewne zwyżką, ale jej rozmiary nie są imponujące. W piątkowe południe WIG zyskiwał nieco ponad 1% po 0,9% wzrostu w poprzednim tygodniu. Do tegorocznej górki brakuje niecałe 3%. Obecnie indeks jest dokładnie przy coraz bardziej płasko biegnącej 3-miesięcznej średniej. Dobrze ona obrazuje stan rynku.
Wznoszenie się średniej pokazuje, że w średnim terminie mamy do czynienia z trendem zwyżkowym, natomiast pozostawanie indeksu od 3 tygodni poniżej niej sygnalizuje trwające na parkiecie przesilenie. Ścieranie się tych sił powoduje coraz większą konsternację inwestorów, którą pogłębia słabość naszej giełdy na tle głównych zagranicznych rynków akcji. Trzeba jednak zauważyć, że w marcu nasze akcje nie ciągną się już w ogonie światowego peletonu, a są w środku stawki. Powrót WIG ponad 3-miesięczną średnią zapowiadałby zakończenie osłabienia na naszym parkiecie i dawał szanse na dotarcie przynajmniej do tegorocznej górki.
Optymizm na europejskich parkietach podtrzymują informacje o znacznym wzroście chińskiego eksportu w lutym, który zwiększył się o blisko 22% w skali roku. Jest to odczytywane jako symptom ożywienia globalnej gospodarki. Trwa przy tym wyczekiwanie na popołudniowe dane z amerykańskie rynku pracy. Stanowią one punkt odniesienia dla oceny przyszłej polityki pieniężnej Rezerwy Federalnej. Trzeba mieć świadomość, że spadająca stopa bezrobocia niekoniecznie musi być dobrze przyjmowana przez inwestorów, bo oznaczałoby to większe ryzyko wycofania się ze skupu aktywów przez Fed.
HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
Powrót WIG ponad 3-miesięczną średnią dawałby szanse na zakończenie okresu słabości naszej giełdy, z którym mieliśmy do czynienia przez poprzednie 2 miesiące.
Poprawa sytuacji na rynku mieszkaniowym przyczynia się do wzrostu wartości majątków Amerykanów.
Rynki nieruchomości
Wartość majątku Amerykanów ulokowanego w nieruchomościach mieszkaniowych podniosła się w IV kwartale 2012 r. o blisko 479 mld USD, najmocniej od I kwartału 2006 r. Był to 6. kolejny kwartalny wzrost. Do 46,6% z 45,2% kwartał wcześniej zwiększył się udział własnego kapitału w finansowaniu nieruchomości. Łączna wartość majątku Amerykanów podniosła się natomiast o 1,17 bln USD, czyli o 1,8% w skali kwartału. Wyniosła 66,1 bln USD. To najwyższy wynik od IV kwartału 2007 r. Do rekordowego poziomu z III kwartału 2007 r. brakuje 1,34 bln USD. Wartość aktywów finansowych Amerykanów zwiększyła się o 784,4 mld USD.
O 1,7% w skali miesiąca zwiększyła się w styczniu liczba pozwoleń na budowę w Kanadzie. Była jednak o 4,3% niższa niż rok wcześniej. Widać utrzymujące się przesilenie w budownictwie mieszkaniowym, gdzie zniżka liczby pozwoleń na budowę w ujęciu rocznym spada o prawie 9%. W segmencie niemieszkaniowym sytuacja jest lepsza, bo w skali roku mamy wzrost o blisko 6%. W związku z wysokimi cenami mieszkań i pokaźnym zadłużeniem Kanadyjczyków sektor mieszkaniowy w tym kraju może stanowić zagrożenie dla globalnej gospodarki.
Od dewelopera
Ronson Development w planach na 2013 rok ma osiem inwestycji obejmujących łącznie ponad 1000 lokali, które potencjalnie mogą zostać uruchomione jeszcze w bieżącym roku. Spółka zamierza wprowadzić do sprzedaży trzy nowe lokalizacje (projekt Magellan przy ul. Magazynowej (176 lokali w I etapie) i Tamka (64 mieszkania) – oba projekty w Warszawie i Copernicus (182 lokale w I etapie) w Poznaniu. Ponadto przygotowywane do uruchomienia są kolejne etapy już realizowanych inwestycji. W Warszawie są to: Sakura III (145 lokali), Verdis III (78 lokali) oraz Espresso II (152 lokale), natomiast w innych miastach: Impressio II (147 lokali) we Wrocławiu oraz Panoramika II (61 lokali) w Szczecinie.
Home Broker Daily, nr 788 – pobierz.
Zespół analiz
Home Broker