GPW rozważa udostępnienie nowej platformy transakcyjnej i systemu TCA Tool w chmurze

GPW rozważa udostępnienie nowej platformy transakcyjnej i systemu TCA Tool w chmurze
Źródło: Beax via Wikimedia Commons [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5-2.0-1.0)]
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) nie przewiduje migracji do chmury obecnych rozwiązań IT, rozważa natomiast udostępnianie w ten sposób nowej platformy transakcyjnej lub obecnie budowanego systemu TCA Tool zainteresowanym podmiotom, poinformował ISBtech.pl rzecznik prasowy GPW Paweł Lasiuk.
.@GPW_WSExchange nie przewiduje migracji do chmury obecnych rozwiązań IT, rozważa udostępnianie w ten sposób nowej platformy transakcyjnej lub obecnie budowanego systemu TCA Tool zainteresowanym podmiotom #GPW #giełda

„Migracja do chmury rozwiązań informatycznych obecnie wykorzystywanych na GPW jest mało prawdopodobna. GPW rozważa natomiast udostępnianie w ten sposób aktualnie budowanej nowej platformy transakcyjnej podmiotom, które będą tym zainteresowane. Jeden z tworzonych obecnie systemów zawierający zestaw narzędzi do identyfikacji i analizy kosztów transakcyjnych, TCA Tool, będzie oferowany w chmurze” – powiedział ISBtech Lasiuk.

Transaction Cost Analysis (TCA) to zestaw innowacyjnych narzędzi do identyfikacji i analizy kosztów transakcyjnych. Tego typu informacje będą źródłem wiedzy dla inwestorów i brokerów i pozwolą na przeprowadzenie analiz od danych zagregowanych do mikrostruktury rynku.

GPW nie przewiduje tworzenia możliwości handlu na ujemnych wartościach

GPW nie przewiduje tworzenia możliwości handlu na ujemnych wartościach, poinformował również Paweł Lasiuk.

„Instrumenty notowane na GPW, których cena jest zależna od kontraktów terminowych, np. na ropę naftową czy inne surowce, to instrumenty rynku kasowego (certyfikaty strukturyzowane). Ich cena nie może spaść poniżej zera, inwestor nie partycypuje też w ewentualnej stracie poniżej zera. Nie ma zatem konieczności tworzenia możliwości handlu na ujemnych wartościach. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, minimalna wartość instrumentu finansowego to 0,01 zł” – powiedział ISBtech Lasiuk.

Czytaj także: GPW: 29,3 mln zł zysku netto w I kwartale 2020 roku, wynik EBITDA 10 proc. powyżej konsensusu >>>

Wcześniej na amerykańskim rynku notowania kontraktów futures na ropę WTI z dostawą w maju br. spadały nawet do minus 37,6 USD.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst – rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

Źródło: Sebastian Gawłowski, ISBnews, ISBtech.pl