GPW rozpoczęła publikowanie indeksu WIG140
Będzie to indeks obliczany w formule dochodowej, tzn. oprócz kursów transakcji jego wartość uwzględniać będzie otrzymywane dywidendy i prawa poboru z akcji uczestniczących w portfelu indeksu. Rewizje kwartalne indeksu będą przeprowadzane po sesji w trzeci piątek marca, czerwca, września i grudnia.
‒ Nowy indeks to odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez inwestorów, ale też istotne uzupełnienie aktualnej oferty GPW Benchmark w zakresie wskaźników rynku kapitałowego. Dzięki WIG140 inwestorzy będą mogli jednocześnie śledzić koniunkturę w grupie największych, średnich i małych spółek giełdowych.
Mamy też nadzieję, że nowy wskaźnik spotka się z szybkim zainteresowaniem ze strony inwestorów i dzięki temu w ofercie pojawią się instrumenty finansowe bazujące na WIG140.
Dzięki WIG140 inwestorzy będą mogli jednocześnie śledzić koniunkturę w grupie największych, średnich i małych spółek giełdowych
Intencją GPW Benchmark jest aktywnie dostosowywanie oferty indeksowej do zapotrzebowania rynkowego – mówi Zbigniew Minda, prezes Zarządu GPW Benchmark.
Czytaj także: Dwa nowe indeksy na GPW: WIG140 i WIG-gry
W portfelu indeksu największy udział mają akcje banku PKO BP, koncernu paliwowego PKN ORLEN oraz firmy ubezpieczeniowej PZU.
W sumie stanowią one blisko 22 proc. całego portfela indeksu.
Tabela 1. 10 spółek o największym udziale w indeksie WIG140:
Czytaj także: ETF na sWIG80TR, najnowsza oferta dla inwestorów zainteresowanych małymi spółkami na GPW
Wartość bazowa indeksu w dniu 3 grudnia 2016 roku wynosiła 1000 punktów.
Obecnie indeks kształtuje się na poziomie 1292 punktów; a więc jego stopa zwrotu w okresie ostatnich 5 lat wyniosła prawie 30%.
Wykres 1. Wartość indeksu WIG140 w latach 2016-2021:
Treść „Regulaminu Rodziny Indeksów Giełdowych” w wersji jednolitej, uwzględniająca nowe indeksy, dostępna jest tutaj.