Gospodarczy Gabinet Cieni BCC ocenił rząd w I kwartale

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

wykres.kalkulacje.250x181.jpgMinistrowie Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC ocenili działania rządu w I kwartale br. na 4 punkty w skali od 1 do 10. Najlepiej zostały ocenione działania w obszarze zagospodarowanie funduszy europejskich (6 punktów), na rynku pracy oraz w przemyśle obronnym (również po 6 pkt na 10). Najbardziej krytycznie ministrowie gabinetu cieni ocenili działania rządu związane z obszarem spółdzielczym (2 punkty), rynkiem finansowym, infrastrukturą, ubezpieczeniami społecznymi oraz Skarbem Państwa (po 3 punkty).

Kolejne, jubileuszowe posiedzenie Gospodarczego Gabinetu Cieni B CC odbyło się w poniedziałek, 25 marca w Warszawie. Poza oceną działań rządu, ministrowie przedstawili również ocenę aktywności poszczególnych ministrów oraz wskazali priorytety, którymi powinien jak najszybciej zająć się rząd.

Bardzo poważnym problemem w najbliższym roku będzie deficyt sektora finansów publicznych, który z powodu inercji rządu i ministra finansów w obszarze reformowania finansów państwa i nakładającego się na to spowolnienia gospodarczego, może przekroczyć 5% PKB, czyli więcej niż ubiegłoroczny (3,5%). Trzeba liczyć się z koniecznością nowelizacji budżetu na 2013 r. i podniesieniem wielkości deficytu budżetowego. Reakcją UE będzie wtedy utrzymanie procedury nadmiernego deficytu. Ceną zaniechań rządu są rosnące: dług publiczny (846 mld zł), deficyt budżetowy (po lutym 21,7 mld zł), oraz bezrobocie (ponad 14 procent).

Gospodarczy Gabinet Cieni BCC ocenił rząd w I kwartale – pobierz.
Ocena ministrów w I kwartale 2013 r. – pobierz.
Ocena resortów w I kwartale 2013 r. – pobierz.
Gospodarczy Gabinet Cieni BCC ocenił rząd w I kwartale – WYKRESY – pobierz.

Źródło: Gospodarczy Gabinet Cieni BCC