Google Cloud: banki szykują się do szerokiego wykorzystania chmury

Google Cloud: banki szykują się do szerokiego wykorzystania chmury
Fot. stock.adobe.com/greenbutterfly
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Google Cloud obserwuje, że większość polskich banków zaczyna przygotowywać się do wdrożeń i szerokiego wykorzystania rozwiązań chmurowych, poinformowała dyrektor biznesowa Google Cloud w Polsce Magdalena Dziewguć.

Otwarcie instytucji finansowych na migrację do chmury jest wyraźne. Widzimy, że większość polskich banków zaczyna przygotowywać swój ekosystem do szerokiego wykorzystywania technologii chmurowych.

„Według mojej wiedzy, jesteśmy jako Google jedynym chmurowym operatorem hyperscale, który spełnia wysokie wymogi polskich regulacji branżowych w kwestii bezpieczeństwa” – powiedziała Dziewguć. 

Region Google Cloud w Warszawie działa od kwietnia

Region Google Cloud w Warszawie działa od kwietnia, oferuje infrastrukturę przetwarzającą dane jako część globalnej sieci firmy zapewniającej dostęp do usług chmury obliczeniowej firmom i instytucjom. Ma pomóc polskim przedsiębiorstwom w cyfrowej transformacji i przyspieszyć wdrażanie technologii chmurowych w gospodarce. To pierwsza tego typu infrastruktura globalnego dostawcy usług chmury publicznej nie tylko w Polsce, ale i całej Europie Środkowo-Wschodniej. Warszawski region Google Cloud jest 25 takim ośrodkiem na świecie i jedynym, jaki firma otworzyła w tym roku w Europie. 

Czytaj także: Jest już pierwszy w Polsce bank działający w 100% w chmurze >>>

„Dla banków, branży telco czy energetycznej, chmura to przełom, jeśli chodzi o skalowalność, moce obliczeniowe, analizę danych, ale też bezpieczeństwo. Dotychczas przeszkodą w adopcji chmury były wyzwania związane z tzw. data residency, czyli miejscem przechowywania danych wrażliwych. Dzięki lokalizacji naszej infrastruktury w Warszawie oraz ogłoszonej pełnej certyfikacji regionu Google Cloud dla SAP S/4HANA Cloud, private edition, możemy oferować usługi, które pomagają klientom spełniać te wymagania regulacyjne i eliminują ryzyka prawne i regulacyjne” – zaznaczyła Dziewguć.

Zielona transformacja w energetyce wymaga wdrożenia zaawansowanych platform analitycznych

Jak wskazała, zielona transformacja w energetyce wymaga wdrożenia zaawansowanych platform analitycznych. 

„Liczę też, że Google Cloud pomoże polskim firmom w ekspansji międzynarodowej. Jednym z ciekawiej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki jest produkcja żywności. Lepsze wykorzystywanie przez te firmy kanałów e-commerce, analityki i sztucznej inteligencji do np. predykcji cen pozwoli im na skokowy wzrost” – dodała dyrektor.

Google Cloud i SAP ogłosiły rozszerzone partnerstwo strategiczne

W ramach budowania oferty, Google Cloud i SAP ogłosiły rozszerzone partnerstwo strategiczne, aby pomagać klientom w przeprowadzaniu transformacji biznesowych i migracji krytycznych systemów do chmury. Współpraca pozwoli również wykorzystywać możliwości Google Cloud w zakresie sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego (ML). Dodatkowo firmy ogłosiły, że region Google Cloud w Warszawie otrzymał certyfikat dla SAP S/4HANA Cloud, private edition. Od tej pory wszystkie firmy, które wybiorą chmurę Google do uruchomienia systemu SAP S/4HANA Cloud, private edition mogą przechowywać swoje dane i aplikacje w regionie chmury utworzonym przez Google Cloud w stolicy Polski.

Czytaj także: SAP i Google Cloud rozszerzają współpracę w Polsce >>>

„Kolejne takie partnerstwa są kwestią czasu. Widzimy dużo międzynarodowych firm produkujących oprogramowanie, instalujących się w warszawskim regionie Google Cloud. To szansa aby oferować stąd swoje rozwiązania SaaS. W pełni korzystać z dobrodziejstw chmury publicznej, a jednocześnie lokalnie przetwarzać dane” – wskazała Dziewguć.

Dodała ponadto, że Google prowadzi cały czas dużą liczbę rekrutacji we wszystkich działach – w warszawskim centrum inżynieryjnym technologii chmurowych, ale także w zespołach wsparcia dla chmury czy produktów reklamowych. 

„Chcemy także rozwijać kompetencje polskich inżynierów, które są atrakcyjne dla międzynarodowych klientów. Im wyższe kompetencje polskich informatyków, tym ciekawsze kontrakty. Promujemy przekwalifikowywanie  np. na inżynierię danych, bo takich specjalistów i specjalistek brakuje, przy dobrej dostępności tych od infrastruktury. Modele prognostyczne, planowanie produkcji, IoT – to według mnie przyszłościowe kierunki specjalizacji” – podsumowała dyrektor biznesowa Google Cloud w Polsce.

Źródło: Sebastian Gawłowski, ISBnews