Goldman Sachs spodziewa się większej podwyżki stóp procentowych w Polsce, zmiana prognoz

Goldman Sachs spodziewa się większej podwyżki stóp procentowych w Polsce, zmiana prognoz
Fot. stock.adobe.com/Casimiro
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Prognozujemy, że Narodowy Bank Polski podniesie stopy procentowe do 7,0 proc. w tym roku, w porównaniu z 5,75 proc. oczekiwane wcześniej, napisali ekonomiści Goldman Sachs w najnowszym raporcie.

Ekonomiści Goldman Sachs podnieśli swoją prognozę docelowych stóp procentowych w Polsce do 7,0 proc. z 5,75 proc. szacowanych wcześniej.

Czytaj także: Ludwik Kotecki z RPP: kolejne podwyżki stóp procentowych konieczne; obniżki możliwe pod koniec 2023 roku >>>

Nowe szczyty inflacji w Polsce

„Inflacja (w Polsce – przyp. red.) wciąż osiąga nowe szczyty, znacznie przekraczając prognozy, oczekiwania inflacyjne są na historycznym poziomie, a złoty pozostaje pod presją deprecjacji. Uważamy, że oznacza to, że zacieśnienie polityki pieniężnej będzie musiało być bardziej znaczące i trwałe. W związku z tym zrewidowaliśmy nasze oczekiwania dotyczące stóp procentowych w Polsce i w innych regionach Europy Środkowo-Wschodniej. Teraz prognozujemy, że NBP podniesie stopy do 7,0 proc., w porównaniu z 5,75 proc. oczekiwane wcześniej” – napisano.

Cykl podwyżek stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła podwyżki stóp procentowych w październiku 2021 r. i podnosiła je co miesiąc. Łącznie po ośmiu podwyżkach – w tym majowej o 75 pb – główna stopa referencyjna wzrosła o 5,15 pkt proc. do 5,25%.

Czytaj także: Stopy procentowe znowu w górę, RPP podniosła je do poziomu najwyższego od 2008 roku >>>

Według ekonomistów bankowych stopa referencyjna w Polsce może wzrosnąć do poziomu 6,5-8,5%.