Goldman Sachs podniósł prognozę średniorocznej inflacji w Polsce w 2022 roku

Goldman Sachs podniósł prognozę średniorocznej inflacji w Polsce w 2022 roku
Fot. stock.adobe.com/Casimiro
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ekonomiści Goldman Sachs podnieśli prognozę średniorocznej inflacji w Polsce na 2022 r. do 3,8 proc. z 3,7 proc. - wynika z raportu banku. Była to druga podwyżka prognozy przez bank w tym miesiącu. Zdaniem ekonomistów piątkowy odczyt inflacji zwiększa szansę na rozpoczęcie zacieśniania polityki monetarnej na listopadowym posiedzeniu RPP.

„Obecnie oczekujemy, średniorocznej inflacji w tym roku na poziomie 4,7 proc. oraz 3,8 proc. w przyszłym roku, co uprawdopodabnia, że NBP w znaczący sposób zrewiduje projekcję ścieżki inflacji podczas listopadowego posiedzenia.

„Ponieważ odczyt inflacji w Polsce jest pierwszym odczytem w tym regionie, wskazuje to na ryzyka w górę dla odczytów inflacji w Czechach i na Węgrzech w tym miesiącu” – napisano.

W raporcie banku z 20 września analitycy podnieśli prognozę inflacji na 2022 r. do 3,7 proc. z 3,0 proc.

„Inflacja osiągnie do końca roku poziom ponad 6 proc.”

„Po dzisiejszym odczycie oczekujemy w bazowym scenariuszu, że inflacja osiągnie do końca roku poziom ponad 6 proc., ponieważ zarówno ceny żywności i energii powinny zwiększyć presje inflacyjną. Wzrost hurtowych cen energii wskazuje, że w przyszłym roku nastąpi jedynie stopniowy spadek inflacji, chociaż wciąż istnieje duża niepewność jak wzrosty cen wpłyną na gospodarstwa domowe” – dodano.

Prognozowane podwyżki stóp procentowych

Ekonomiści wskazali również, że chociaż ich bazowym scenariuszem pozostają podwyżki stóp procentowych przez NBP w I kw. 2021 r. piątkowy odczyt zwiększa prawdopodobieństwo, że bank centralny może rozpocząć zacieśnianie już na listopadowym posiedzeniu.

Czytaj także: Inflacja we wrześniu wzrosła aż do 5,8 proc., a to jeszcze nie koniec; coraz więcej argumentów za podwyżką stóp procentowych >>>

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu wzrosły o 5,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,6 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash.

Źródło: PAP BIZNES