Goldman Sachs po ostatnich słabych danych GUS prognozuje mniejszy wzrost PKB w tym roku

Goldman Sachs po ostatnich słabych danych GUS prognozuje mniejszy wzrost PKB w tym roku
Fot. stock.adobe.com/piter2121
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Goldman Sachs obniżył prognozę wzrostu PKB Polski do 3,9% z wcześniej oczekiwanych 5,9% r/r w 2022 r.

„W wyniku danych za II kwartał, nasze prognozy rocznego wzrostu w 2022 roku wzrosły do +6% dla Węgier (poprzednio: +5,4%), +7,1% dla Rumunii (poprzednio: +5,7%) i spadły do +3,9% dla Polski (poprzednio: +5,9%). Patrząc w przyszłość, oczekujemy zacieśnienia globalnych warunków finansowych, a spowolnienie popytu zewnętrznego będą miały wpływ na aktywność w II połowie roku. Zanikające wsparcie ze strony normalizacji po pandemii również może przyczynić się do ograniczenia wzrostu w regionie CEE” – czytamy w raporcie.

Rozczarowujące dane GUS

Jak podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku danych, Produkt Krajowy Brutto (ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego, niewyrównany sezonowo) wzrósł o 5,3% r/r w II kw. 2022 r. wobec 8,5% wzrostu r/r w poprzednim kwartale. Konsensus rynkowy na II kw. wynosił 6,3% wzrostu w ujęciu niewyrównanym sezonowo.

Czytaj także: Polska gospodarka ostro hamuje: PKB wzrósł o 5,3 proc. rdr w II kwartale >>>

W II kwartale 2022 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) zmniejszył się realnie o 2,3% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 4,5%, podał GUS.

Czytaj także: mBank obniżył prognozę wzrostu PKB na 2022 rok >>>

Wstępna szacunkowa publikacja danych o PKB w II kw. 2022 r. (+5,3% r/r) znalazła się poniżej konsensusu rynkowego (+6,3% r/r), a w ujęciu odsezonowanym kw/kw zanotowano głęboki spadek, co świadczy o szybszym wejściu polskiej gospodarki w stan wyraźnego spowolnienia. W warunkach spodziewanego hamowania inflacji w kolejnych miesiącach i przy pogarszającej się koniunkturze większość ekonomistów ocenia, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) może dokonać nieznacznej podwyżki stóp procentowych o 25-50 pb i zakończyć cykl zacieśniania na najbliższym posiedzeniu we wrześniu.

Źródło: ISBnews