Gigantyczne oszustwa przy ustawie covidowej w USA

Gigantyczne oszustwa przy ustawie covidowej w USA
Fot. stock.adobe.com / Maksym Yemelyanov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Generalny Inspektor Departamentu Pracy Stanów Zjednoczonych (DOL-OIG) wykrył bezprecedensową ilość oszustw przy realizacji programu pomocy dla bezrobotnych, stworzonego przez ustawę o pomocy i bezpieczeństwie gospodarczym w epidemii koronawirusa (tzw ustawa CARES). Ustawa weszła w życie w marcu 2020 roku, podpisana przez prezydenta Donalda Trumpa.

Ustawa CARES miała być kołem ratunkowym amerykańskiej gospodarki w okresie zapaści spowodowanej pandemią. Jednym z instrumentów ustawy była inicjatywa o nazwie Program Ochrony Wypłat (PPP), która przewiduje między innymi pomoc osobom prowadzącym działalność na własny rachunek, które zwykle nie kwalifikują się do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia.

63 mld dolarów dostali oszuści?

Program nie przewidział możliwości weryfikacji podań o pomoc. Co więcej, według urzędników stanowych i federalnych, wiele stanów złagodziło  kontrolę wewnętrzną pod presją szybkiego zatwierdzenia napływających lawinowo podań.

DOL-OIG szacuje, że co najmniej 63 mld USD z wypłaconych na pomoc 630 mld USD zostały przejęte przez oszustów. Rządowa agencja podejrzewa, że ​​straty finansowe podatników mogą być wyższe i sięgną nawet 100 mld USD.

Zmarnowane pieniądze

Urzędnicy w Kalifornii, jednym z niewielu stanów, które rozpoczęły przegląd programu pomocy stwierdzili, że do tej pory skradziono podatnikom 11 mld USD, ale całkowita liczba może sięgać nawet 30 mld USD, czyli 27% wypłaconych sum.

W Nebrasce, gdzie przeanalizowano wszystkie płatności w całym stanie do czerwca 2020 roku, stwierdzono, że około 66 % pieniędzy z tytułu pomocy dla bezrobotnych zostało zmarnotrawione.

Rządowe programy pomocowe od dawna stanowią podatny grunt dla oszustów.

Jednak skala oszustw w programie stworzonym przez ustawę CARES osiągnęła zdumiewający poziom –  twierdzą przedstawiciele władz stanowych i federalnych.

Oszukują i chwalą się na YouTube

Departament Sprawiedliwości USA stworzył grupę zadaniową do wykrywania oszustw we wszystkich 50 stanach. Jeden z prokuratorów, zaangażowany w walkę z wyłudzeniami twierdzi, że oszustwa są tak złożone i wielowarstwowe, że opracowanie pełnej informacji o nich zajmie miesiące.

Prokuratorzy hrabstwa Orange wykryli, że firma Nguyen Social Services pobiera 700 USD za sporządzenie fałszywych wniosków o pomoc dla bezrobotnych osób, które nie kwalifikowały się do jej otrzymania.

Amerykańskie media opisują przypadek rapera z Memfis  o pseudonimie „Nuke Bizzle”, który chwalił się w teledysku na YouTube przyjęciem dzięki oszustwu pomocy w wysokości 1,2 mln USD.

„Woda znajdzie wyciek. Przestępcy znajdą najsłabsze ogniwo „- powiedziała Alyssa Levitz, która kieruje zespołem ds. Bezrobocia w US Digital Response, organizacji non-profit, która zapewnia pomoc techniczną samorządom lokalnym w czasie kryzysu.

Źródło: aleBank.pl