Getin Noble Bank: scenariusz połączenia z Idea Bankiem coraz mniej prawdopodobny
„W ciągu kilku tygodni negocjacje z nowymi inwestorami dobiegną końca, a ich wynik jest zero-jedynkowy. Zarząd nie jest uczestnikiem tego procesu, więc nie mamy szczegółowych informacji. Spodziewamy się, że do może połowy czerwca to się zakończy, a najpóźniej do końca tego miesiąca” – powiedział Klimczak na konferencji prasowej.
Dodał, że zmalała natomiast szansa na połączenie z Idea Bankiem. Zmieniła się bowiem – jak wskazał – na gorsze sytuacja tego podmiotu.
„Nie widzę scenariusza połączenia, bez jednoczesnego dokapitalizowania banku. W innym wypadku pogarsza się nasza sytuacja płynnościowa, co, oczywiście, nie jest pożądane” – wskazał.
Konieczna zgoda KNF
Klimczak podkreślił, że do ewentualnego połączenia konieczna jest zgoda Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), a tej raczej trudno się spodziewać w obecnej sytuacji. Zarząd nie obawia się jednak scenariusza zakładającego zarówno fiasko rozmów z inwestorami, jak i planu połączenia z Idea Bank.
„Bank jest w stanie dojść do współczynników kapitałowych nawet bez dokapitalizowania przez inwestora czy, w gorszym scenariuszu, przez właściciela. Wymagać to będzie tylko dłuższego czasu i nowego scenariusza działań” – zaznaczył Klimczak.
GNB nawet w tym scenariuszu nie planuje sprzedaży aktywów czy pracujących portfeli, choć niektórym „należy się przyjrzeć”.
„Myślimy tu np. o Noble Securities, ale obecna sytuacja rynkowa zdecydowanie nie sprzyja decyzjom o pozbywaniu się aktywów” – podsumował Klimczak.
Getin Noble Bank powstał w wyniku połączenia Getin Banku i Noble Banku w 2010 roku. Jest kontrolowany przez Leszka Czarneckiego i notowany na GPW.