Gdzie próby wyłudzania kredytu są najczęstsze i największe?

Gdzie próby wyłudzania kredytu są najczęstsze i największe?
Przemysław Barbrich Fot. MarketNews24
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Najwięcej prób wyłudzenia kredytu było w woj. podkarpackim, najmniej w woj. pomorskim. Największa udaremniona próba wyłudzenia to 20 mln zł. W 2019 r. próbowano wyłudzić kredyty na kwotę 280,6 mln zł.
Największa udaremniona próba wyłudzenia to 20 mln zł. W 2019 r. próbowano wyłudzić kredyty na kwotę 280,6 mln zł #DokumentyZastrzeżone #ZBP #wyłudzenia #kredyty

W IV kw. 2019 r. w woj. podkarpackim udaremniono 251 prób wyłudzeń. Z dużą różnicą na drugim miejscu jest Łódzkie (196 prób), na trzecim woj. opolskie (152 próby). Najmniej było takich prób w Pomorskim (33), Warmińsko-mazurskim (35) i Zachodniopomorskim (47).

W woj. warmińsko-mazurskim średnia kwota udaremnionych prób wyłudzeń była najniższa i wynosiła 8,9 tys. zł. W Podkarpackim kwota ta należała do najwyższych – wynosiła przeciętnie 30,5 tys. zł. Najwyższa była w woj.mazowieckim – 42,8 tys. zł.

Rekordowy rok w historii Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE

W 2019 r., w międzybankowej bazie danych o skradzionych i zgubionych dokumentach tożsamości, które mogłyby zostać wykorzystane np. do wyłudzenia pożyczki czy kredytu zastrzeżono aż 176 554 dowody osobiste, paszporty i prawa jazdy. To rekord w całej historii Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE, prowadzonego od 23 lat przez Związek Banków Polskich – wynika z raportu infoDOK.

Czytaj także: Polacy w 2019 r. zastrzegli w bankach ponad 176 tys. utraconych dokumentów. Historyczny rekord >>>

Z opublikowanego 40. raportu o dokumentach infoDOK wynika, że tylko w IV kwartale 2019 r. baza Systemu DZ wzrosła dokładnie o rekordowych 56 686 szt. i zawierała na koniec grudnia 1 881 393 szt. dokumentów zastrzeżonych z powodu ich zagubienia lub kradzieży. Z drugiej strony przestępcy próbowali wyłudzić 1.607 kredytów o łącznej wartości 58,4 mln złotych.

Znaczny wzrost liczby zastrzeżeń

Tak znaczny wzrost liczby zastrzeżeń jest bardzo dobrą wiadomością dla nas wszystkich. Każdy utracony dokument tożsamości jest niestety potencjalnym narzędziem do wykorzystania w działalności przestępczej. Utrata tożsamości może być bardzo dotkliwa zarówno dla jej właściciela, jak i dla oszukanych firm i instytucji. Taki dokument – po zastrzeżeniu – staje się dla przestępców w zasadzie bezużyteczny.

Czytaj także: Raport infoDOK: rekordowy kwartał – niemal pół tysiąca zastrzeganych dokumentów dziennie. Najlepszy wynik od 12 lat >>>

– Musimy dbać o naszą tożsamość, bo ona jest cenna także dla świata przestępczego – mówi dr Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich.

Projekt Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE

Projekt Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE prowadzony jest od 2008 roku. W tym czasie liczba zastrzeganych dokumentów w skali roku wzrosła ponad dwukrotnie. Jednocześnie – w samym tylko sektorze bankowym i pożyczkowym zablokowaliśmy ponad 85 tys. prób wyłudzeń na łączną kwotę 4,7 miliarda złotych.

Statystycznie, codziennie banki blokują 20 prób, w których przestępcy chcą ukraść łącznie ponad 1 milion złotych. Dlatego tak istotne jest to, żebyśmy wszyscy zgłaszali w bankach fakt utraty dokumentu – nawet, jeżeli nie mamy konta, są banki, które przyjmują zastrzeżenia także od osób, które nie są ich klientami – ich lista jest dostępna na stronie www.DokumentyZastrzezone.pl.

Źródło: MarketNews24