Gdańsk: „nierynkowe” lokalizacje

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

120925.nowy.port.ul.spokojna.01.250x189Po raz trzeci doradcy agencji nieruchomości Metrohouse wytypowali rejony Gdańska, które zdaniem ich klientów są najmniej pożądanym miejscem do zamieszkania.

Zadaniem doradców Metrohouse z Trójmiasta było wskazanie rejonów Gdańska, które są przez klientów najczęściej odrzucane przy wyborze mieszkania. W praktyce oznacza to, że nie są zainteresowani otrzymywaniem informacji na temat pojawiających się w tych lokalizacjach ofert. Powody takiej segmentacji rynku są różne – począwszy od osobistych upodobań skupiających się na określonym rejonie miasta, aż po nieodłączne dla każdego lokalnego rynku stereotypy, które mniej lub bardziej słusznie funkcjonują w lokalnych społecznościach. W tym roku ranking lokalizacji o najwyższym wskaźniku odrzuceń wygrywają ex aequo Nowy Port i Orunia Dolna, które wyprzedzają Stogi, Przeróbkę i Rudniki.

Na pocieszenie zwycięzcom antyrankingu pozostaje fakt, że w porównaniu do zeszłego roku zmniejsza się odsetek agentów deklarujących brak zainteresowania tymi rejonami Gdańska (66 proc. odrzuceń). W przypadku Nowego Portu spadek ten wynosi 7 pkt. proc., a przy Oruni Dolnej 2 pkt. proc. Uzasadnienia takiego wyboru każdego roku zbytnio się nie różnią. Doradcy Metrohouse twierdzą, że wysoki wskaźnik odrzuceń jest pochodną ugruntowanej od lat opinii o tych rejonach miasta. Kupujący mieszkania zwracają większą uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a sama estetyka wielu miejsc w obu lokalizacjach nie sprawia wrażenia bezpiecznej okolicy. Nie bez znaczenia jest też niski standard mieszkań do sprzedaży w tych okolicach.

Nowością w czołówce antyrankingu są Stogi, które otrzymały 58 proc. odrzuceń. To wynik gorszy od zeszłorocznego aż o 17 pkt. proc. Ankietowani doradcy tłumaczą brak popularności wśród gdańszczan utożsamianiem tego miejsca z blokowiskiem oraz ciągnącymi się za osiedlem historiami z kronik kryminalnych. Nawet niepowtarzalne położenie geograficzne tego miejsca i liczne walory turystyczne nie są w stanie zachęcić do masowego nabywania mieszkań w tych miejscu.

Z kolei coraz lepsze notowania są dziełem Przeróbki, która choć nadal znajduje się w czołówce antyrankingu, to wynik wskazuje, że sytuacja nieco się zmienia (obecnie 42 proc. odrzuceń wobec 64 proc. rok temu). Natomiast czołówkę antyrankingu zamykają Rudniki (33 proc. odrzuceń). W tym przypadku słabe zainteresowanie osiedlem jest uwarunkowane przemysłowym charakterem okolic.

Wśród lokalizacji, które nie zostały wymienione przez doradców znalazły się m.in. Chełm, Oliwa, Starówka, Wrzeszcz, Zaspa, Żabianka i Siedlce. Oznacza to, że osoby poszukujące mieszkań chętnie oczekują na oferty sprzedaży z tych rejonów.

120925.odrzucane.gda.2012.01.619x314

Metodologia

Agenci Metrohouse & Partnerzy S.A. odpowiadali na pytania ankietowe. Pierwsze z pytań miało na celu wymienienie lokalizacji najczęściej odrzucanych przez klientów poszukujących mieszkania na rynku wtórnym. Ankietowani mogli zaznaczyć dowolną liczbę gdańskich osiedli/dzielnic. Zastosowano zwyczajowe nazwy lokalizacji. Drugie pytanie miało charakter otwarty i miało na celu umotywowanie braku zainteresowania klientów wymienionymi lokalizacjami.

Źródło: Metrohouse & Partnerzy S.A.