Aktualności: Gaz czy prąd?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

kf.2009.d1.foto.09.a.150xWobec problemów z dostawami gazu warto zastanowić się nad inwestycją w inny rodzaj ogrzewania. Ile kosztuje uniezależnienie się od tego typu paliwa na rzecz prądu? Problem dotyczy przede wszystkim właścicieli domów.

Przemysław Puch

W budynkach wielorodzinnych gaz używany jest przede wszystkim jako paliwo do kuchenek gazowych, rzadko kiedy stanowi podstawę ogrzewania mieszkań oraz wody. W tekście tym znajdziecie Państwo kilka porad związanych z inwestowaniem w systemy ogrzewania związane z energią elektryczną. Jednak z uwagi na to, że system musi być dostosowany do Państwa indywidualnych potrzeb, nic nie zastąpi pracy, którą powinniście wykonać sami.

Kilka uwag generalnych

Przed wyborem systemu centralnego ogrzewania warto zdać sobie sprawę, że obowiązuje w tej materii tzw. zasada odwróconej piramidy. To, co na etapie inwestycji jest droższe, na etapie eksploatacji (a więc znacznie dłuższym) okazuje się zazwyczaj tańsze. I na odwrót: to, co na etapie inwestycji jest tanie, dużo drożej kosztuje podczas codziennego użytkowania. Ta zasada sprawdza się niemal w każdej konfiguracji sprzętowej, a także już po dokonaniu wyboru zasadniczego. Podlegają jej bowiem nawet bardziej szczegółowe elementy poszczególnych systemów.

Druga bardziej ogólna zasada dotyczy tzw. dywersyfikacji. To słowo, które w ostatnich latach zrobiło olbrzymią karierę w odniesieniu do problemów związanych z zapewnieniem Polsce surowców energetycznych. Tak jak na szczeblu kraju nie warto opierać się na jednym dostawcy energii, tak samo w przypadku domu. Na etapie inwestycji warto zabezpieczyć sobie możliwość poboru energii cieplnej z kilku źródeł. Najtańsze jest to na etapie budowy domu. Po zakończeniu inwestycji ponowne układanie instalacji jest i kłopotliwe i bardzo kosztowne.

Gazowe

Ułożenie instalacji ogrzewania gazowego to koszt od kilku do kilkunastu tys. zł. Jego wysokość zależy od liczby i jakości grzejników, ceny oraz jakości kotła podgrzewającego wodę, a także – co istotne – odległości od sieci gazowej. Kupując działkę, warto dowiedzieć się, gdzie w okolicy znajduje się gaz. Od tego bowiem zależy, czy wykonanie przyłącza będzie w ogóle możliwe, a jeśli tak, to ile będzie kosztowało (im dalej od sieci, tym koszty wyższe).

Jeśli już jednak poniesiemy koszty doprowadzenia gazu, wówczas ogrzewanie przestanie być problemem. Miesięczne rachunki za ogrzanie dobrze ocieplonego domu o powierzchni do 150 metrów kw. przy średniej temperaturze około minus 5-7 st. Celsjusza nie powinny przekroczyć 400-450 zł.

Konwektory

To bardzo efektywny choć stosunkowo drogi w eksploatacji system ogrzewania. Jego sprawność jest bardzo wysoka, prawie nie ma strat (z 1 kWh ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI