Wydajemy : Do czytania, do ogladania, do słuchania

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

DO CZYTANIA

kf.2009.d1.foto.46.a.100x GARBO ABDYKACJA KRÓLOWEJ

Barry Paris

Wydawnictwo: Twój Styl 2007 ISBN: 978-83-7163-467-3, s. 640

cena: 59 zł

To biografia jednej z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd kinowych Grety Garbo.

Jej osobowość odcisnęła silne piętno w kinematografii świata. Słynna Lovisa Gustafson wykreowała na scenie wizerunek unikalnej kobiety, który gromadził przed ekranami miliony widzów. Co takiego miała w sobie ta kobieta, że wzruszała świat? Odpowiedź znajdą Państwo w biograficznej pozycji pióra Barry Paris. Jeden z najbardziej cenionych amerykańskich krytyków filmowych pisał o aktorce:,,Widząc ją, człowiek uświadamia sobie, że tego nie można wyrazić słowami, że to po prostu absolutnie najpiękniejsze zjawisko pokolenia. Jakiś kaprys natury i sztuki stworzył twarz, osobowość i erotyczny magnetyzm niemający precedensu w historii. Była zjawiskiem, które należy przeżywać, nie adorować. Ale ludzie chętnie robili i jedno, i drugie”.

KAPUŚCIŃSKI ZE ŚWIATA

Wydawnictwo: Znak, Kraków 2008, ISBN: 978-83-240-1053-0, s. 236

cena: 89 zł

To feeria niesamowitych spostrzeżeń znanego pisarza i reportera Ryszarda Kapuścińskiego na świat widziany poprzez obiektyw. Autor zdjęć przemierzał ogromne odległości, by uchwycić biedę, targane wojnami zakątki świata, ludzi smutnych, cierpiących, uśmiechniętych. Rezultatem podróży jest wyjątkowa i cenna pozycja, fotograficzny reportaż zatytułowany,,Kapuściński ze świata”. Ludzkość każdego dnia potrzebuje, by uchwycić galop, bieg i wydarzenia z Etiopii, Sudanu, Chile, Angoli. Podróż przez rzadko odwiedzane kontynenty to całe życie pisarza – fotografa, który dzieli się nim z Państwem, pokazując Somalię, Indie i brudną wodę, w której można znależć chwilę na odpoczynek. Czarno-białe i kolorowe zdjęcia dają zupełnie inne spojrzenie na naszą planetę.

 

WOODY ALLEN O SOBIE SAMYM

Rozmawia Eric Lax

Wydawnictwo: Axis Mundi 2008, ISBN: 978-83-61432-00-5, s. 480

cena: 49,90 zł

Woody Allen to jeden z amerykańskich fenomenów kina. Kręci film, a tytuł nadaje dopiero po zakończeniu produkcji, co jest dość rzadko spotykaną techniką.

Wszystko, czego chcielibyście Państwo dowiedzieć się o tym jakże sympatycznym reżyserze, znajdziecie w rozmowach, jakie przeprowadził z Allem Eric Lax w latach 1997-2007. Dekada rozmów rysuje fascynujący portret tego niezwykłego człowieka, opisuje jego nastroje i warsztat pracy. Allen jest mocno zakochany w Nowym Jorku. Chętnie opowiada o miejscach, które uwielbia, w których jada i po których chadza. Dzieli się z rozmówcą swoimi nawykami i fobiami.

Pod koniec grudnia artysta wystąpił w Warszawie na koncercie, przybliżając fanom swoją kolejną pasję, muzykę. All to dobre kino… I nie tylko.


Dziękuję za stworzenie możliwości zapoznania się z trzema pozycjami księgarni,,Czuły Barbarzyńca’’ w Warszawie, ul. Dobra 31, www.czulybarbarzynca.pl

 

DO OGLĄDANIA

NIEBO NAD PARYŻEM

Reżyseria: Cederic Klapisch, Lektor polski, czas: 123 min, Rodzaj: komedia dramatyczna

www.spi.pl, cena: 29,90 zł

Taka obsada mówi sama za siebie: Juliette Binoche, Romain Duris, Francis Cluzet i inni. Paryż polskiemu widzowi wyznacza inną perspektywę: to gigantyczna mieszanka kultur i ludzi. Bohater Piure żyje w swoim świecie, kiedy pewnego dnia dowiaduje się o czymś, co zasadniczo zmienia bieg prowadzonych przez niego spraw. Bohater na nowo stara się odkryć smak swojego miasta.

Paryżanin, który niegdyś tańczył zawodowo, zaczyna patrzeć na innych z przejęciem. Dużo ciepła i radości do jego życia wnoszą sprzedawczyni warzyw, imigrant z Kamerunu ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI