Gabriela Masłowska z RPP: cięcia stóp procentowych możliwe od 2024 roku

Gabriela Masłowska z RPP: cięcia stóp procentowych możliwe od 2024 roku
Gabriela Masłowska By Adrian Grycuk - Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45283103
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Można brać pod uwagę scenariusz, w którym Rada Polityki Pieniężnej będzie mogła obniżyć stopy procentowe w 2024 r. - napisała dla Radia Maryja członkini RPP Gabriela Masłowska.

Jej zdaniem, obniżka stóp w 2023 r. wydaje się obecnie mniej prawdopodobna, ale mogłoby to nastąpić w scenariuszu radykalnego spadku inflacji.

Nie będzie już podwyżek stóp procentowych?

Wedle mego przekonania, istnieje dość duża szansa na to, że kolejną decyzją RPP o zmianie stóp procentowych będzie nie podwyżka, lecz obniżka stóp procentowych.

„(…) Myślę, że z pewną ostrożnością, ale już można brać pod uwagę scenariusz, w którym RPP będzie mogła obniżyć stopy procentowe w 2024 roku. Obniżka stóp procentowych w 2023 roku wydaje się obecnie mniej prawdopodobna, aczkolwiek i takiego scenariusza nie należy wykluczyć. Obniżka stóp w 2023 roku mogłaby być w sytuacji wystąpienia scenariusza radykalnego spadku inflacji” – napisała Masłowska.

„Tymczasem nie jest wykluczone, że bardziej bezpieczny dla naszej gospodarki byłby scenariusz stopniowego spadku inflacji, zgodnie z którym rozpoczęcie fazy obniżek stóp możliwe byłoby w roku 2024. Najważniejsze, aby utwierdzać uczestników życia gospodarczego w naszym kraju, że pewne trudności gospodarcze są przejściowe i tak samo, jak nasza gospodarka po pandemii koronawirusa powróciła na ścieżkę szybkiego wzrostu gospodarczego, tak też powróci na nią po wyhamowaniu tempa wzrostu gospodarczego w 2023 roku. Można mieć uzasadnioną nadzieję, że przekonanie o tym, że za jakiś stosunkowo krótki czas pojawią się symptomy ożywienia powinno powstrzymać pracodawców od podejmowania masowych decyzji o zwalnianiu pracowników” – dodała.

Czytaj także: Stopy procentowe w 2023 roku: powrotu do podwyżek nie będzie?

Zdaniem członkini RPP, z uwagi na globalny charakter zjawisk inflacyjnych trudno znaleźć przekonujące uzasadnienie dla postulatu dalszego podwyższania stóp procentowych w Polsce.

„Naturalnie w prowadzeniu polityki pieniężnej należy być elastycznym i dlatego jestem otwarta na dyskusję na argumenty” – dodała. 

Źródło: PAP BIZNES