Fundusze europejskie – jak szukac, zeby znalezc? (93): BOCIAN PRZYNOSI ENERGIĘ

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2013.12.foto.032.400xOd 1 stycznia 2014 r. przedsiębiorcy mogą ubiegać się atrakcyjne pożyczki na finansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ciągu czterech lat rozdysponuje na ten cel 420 mln zł.

Dzięki pożyczce NFOŚiGW w ramach programu Bocian można sfinansować do 75 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji w odnawialne źródła energii – instalacje fotowoltaiczne, elektrownie wiatrowe, systemy geotermalne, elektrownie wodne, ciepłownie biomasowe, biogazownie oraz wysokosprawną kogenerację biomasową.

Minimalna kwota to 2 mln zł, maksymalna nawet 40 mln zł, oprocentowanie liczone w skali roku według WIBOR 3M – 100 pkt. bazowych (nie mniej niż 2 proc.). Okres spłaty pożyczki – nie dłuższy niż 15 lat (liczony od daty pierwszej planowanej wypłaty transzy) z okresem karencji do 18 miesięcy od zakończenia realizacji przedsięwzięcia.

Odnawialne źródła… finansowania

Bocian to program dedykowany inwestycjom w OZE. Muszą to być projekty o tzw. rozproszonym charakterze – tj. odznaczające się stosunkowo niewielką mocą. Nabór wniosków będzie prowadzony w trybie ciągłym. Zgodnie z nowym projektem ustawy o odnawialnych źródłach energii w latach 2014-2020 największe wsparcie uzyskają mikroinstalacje, a więc siłownie wiatrowe i fotowoltaiczne (o mocy do 40 kW), najlepiej sprawdzające się do zasilania gospodarstw domowych. Warto też zauważyć, że do polskiego prawa wprowadzana jest Dyrektywa Unii Europejskiej nr 2002/91/WE, według której w nowych budynkach oraz w starych, gruntownie remontowanych, projektant musi uwzględnić w dokumentacji zastosowanie energii pochodzącej z OZE.

BIOGAZ Z BADYLI

Program rządowy zakłada, że do 2020 r. powstanie w kraju 2500 małych biogazowni produkujących energię z roślinnych kiszonek i wszelkich odpadów (przynajmniej jedna w każdej gminie). Koszt inwestycji może sięgnąć 40 mld zł. Budowa zakładów produkujących energię z rolniczej biomasy będzie kosztowała 35-42 mld zł. Biogazownie wymagają dwukrotnie więcej nakładów (12-14 mln zł) na 1 MW mocy niż farmy wiatrowe czy konwencjonalne elektrownie. Lokalne źródła wytwarzania wykorzystywać będą uprawy energetyczne: kukurydzę i buraki. Budowa biogazowi jest finansowana z funduszy unijnych, dopłat NFOŚiGW oraz z kredytów bankowych.

IEO szacuje, że pod uprawę roślin używanych w energetyce można wykorzystać jedną trzecią nieużytków. Uruchomienie programu gminnych biogazowni stworzy 80-100 tys. nowych miejsc pracy.

NFOŚiGW uruchomił już pilotażowy program dopłat do kredytów na budowę oraz zakup około 12 tys. energooszczędnych domów i mieszkań. Fundusz wyłoży na ten cel 300 mln zł do końca 2018 r. Osoby, które zdecydują się na budowę tzw. domu pasywnego, który niemal nie zużywa energii do ogrzania wody i pomieszczeń mogą uzyskać nawet 50 tys. zł dopłaty do kapitału, stawiając dom energooszczędny – do 30 tys. zł, a nabywając w podobnym standardzie mieszkanie – do 16 tys. zł. Umowę o współpracy z NFOŚiGW zawarły m.in. zrzeszenia Banku BPS i SGB-Banku.

Odnawialne źródła energii – OZE (energia wiatru i wody, źródła geotermalne) obejmują wiele różnych inwestycji – od kolektora słonecznego lub pompy ciepła w budynku jednorodzinnym, po wielomegawatowe farmy wiatrowe lub elektrownie wodne. Projekty o wartości poniżej 20 mln zł można sfinansować z wykorzystaniem regionalnych programów operacyjnych. Unijne programy w partnerstwie z 10 oddziałami wojewódzkimi NFOŚiGW są dedykowane małym inwestycjom OZE o wartości 0,5-10 mln zł.

Słoń...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI