Fundusze europejskie – jak szukać, żeby znaleźć?: Miliard euro dla mikrofirm

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2009.02.foto.32.a.150xMinisterstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uruchomiło program wsparcia mikrofilm działających na obszarach wiejskich. Do nowych przedsiębiorców może trafić góra pieniędzy - miliard euro.

Za podział unijnych dotacji będzie odpowiadała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przedsiębiorcy, które założą firmę zatrudniając co najmniej pięciu pracowników w małym mieście lub na wsi mogą otrzymać nawet 300 tys. zł. Unijna dotacja przysługuje z tytułu podjęcia lub rozwoju działalności gospodarczej m.in. w usługach dla gospodarstw rolnych, drobnej wytwórczości, przetwórstwa i usługach informatycznych.

Pokochajcie „Brukselkę”!

MRiRW szacuje, że w związku z realizacją głównych działań inwestycyjnych w PROW 2007-2013 wkład własny wnioskodawców powinien przekroczyć kwotę 6,3 mld euro. Resort rolnictwa obniżył z 3,5 do 2,0 proc. minimalne oprocentowanie kredytów preferencyjnych dla kredytobiorców oraz stworzył możliwość wydłużenia o dwa-trzy lata okresu spłat kredytów inwestycyjnych. Skuteczność tego instrumentu wymaga zmiany w przepisach w kierunku zlikwidowania konieczności zmiany klasyfikacji takich kredytów do kategorii „pod obserwacją” i poniżej. Szacuje potrzeby na ten cel w kwocie około 160 mln zł.

W latach 2007-2013 z budżetu Europejskiego Funduszu Rolnego uzyskamy 13 230 mln euro, przy współfinansowaniu programów z krajowych środków publicznych na poziomie od 20 do 25 proc., co stanowi ok. 4 000 mln euro. Łącznie budżet PROW wyniesie ok. 17 230 mln euro.

Przedsiębiorcy coraz lepiej radzą sobie z kryteriami formalnymi, które w poprzednich latach eliminowały z konkursu nawet 50-70 proc. wnioskodawców. Obecnie średnio 15 proc. wniosków jest odrzucanych z przyczyn formalnych, a w niektórych działaniach są to jednostki (przykładowo 4 proc. w działaniu 4.4. POIG).

Dla dużej liczby firm problem stanowić może wykazanie technicznej wykonalności inwestycji, czyli udowodnienie posiadania środków na realizację inwestycji. Dotacja stanowi refundację, więc konieczne jest wyłożenie funduszy z własnej kieszeni a dopiero po tym następuje zwrot poniesionych kosztów. Minister rozwoju regionalnego zapowiedziała już wprowadzenie zaliczek na unijne projekty.

Młody idzie po granty

Na premie dla młodych rolników przewidziano w PROW 2007-2013 ponad 1,5 mld zł. Dotacja w wysokości 50 tys. zł ma ułatwiać im start zawodowy. Według danych ARiMR przekazał już premie ponad 40 proc. młodych rolników, którzy wystąpili o takie wsparcie w 2008 r. Na rachunki bankowe 2,6 tys. rolników wpłynęło z tego tytułu ponad 130 mln zł.

Agencja może przyznać dotację osobie, która planuje przejąć gospodarstwo rolne o powierzchni nie mniejszej niż średnia w danym województwie. Nowym obecnie warunkiem jest zobowiązanie rolnika do przeznaczenia co najmniej 35 tys. zł, tj. 70 proc. tej kwoty na cele związane z rozwojem gospodarstwa, zgodnie z udokumentowanymi fakturami i założeniami biznesplanu. Pozostała część premii może być wydana na cokolwiek np. na zakup samochodu.

Program jest zintegrowany z rentami strukturalnymi. Osoba starsza, matka lub ojciec, przechodząc ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI