Fundusze europejskie: GENO-STAR w bankach Raiffeisena

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2010.02.foto.27.a.150xW Niemczech aż 40 proc. wszystkich przedsiębiorców ubiegających się o środki finansowe ze źródeł publicznych na wsparcie projektów inwestycyjnych jest klientami banków spółdzielczych.

Prof. dr hab. Eugeniusz Gostomski

W niemieckich bankach spółdzielczych już od wielu lat pracują opiekunowie klientów, którzy doradzają przedsiębiorcom i rolnikom, jak można uzyskać i efektywnie wykorzystać publiczne środki pomocowe. Dla tych doradców WGZ-Bank, który jest jednym z dwóch banków zrzeszających niemieckie banki spółdzielcze (Raiffeisena i ludowe) przygotował ekspercki system GENO-STAR.

Ścieżki wsparcia

Jest to informatyczny program wspierania doradców w ich pracy przy udzielaniu porad osobom zainteresowanym otrzymaniem od państwa lub z Unii Europejskiej dotacji na inwestycje. Prowadzenie doradztwa w grupie Raiffeisena i bankach ludowych jest elementem ich misji. Pomoc publiczna dla przedsiębiorców realizowana jest w formie bezzwrotnych dotacji i preferencyjnych kredytów, które cechują się niskim oprocentowaniem, długim okresem amortyzacji oraz karencją przy spłacie rat kapitałowych.

Wobec wielości programów pomocowych wybór optymalnego wsparcia finansowego nie jest prosty, ponieważ wymaga analizy wielu możliwych wariantów pomocy finansowej. Taką wiedzą dysponują odpowiednio przeszkoleni eksperci zatrudnieni przez banki spółdzielcze na stanowiskach opiekunów/doradców firm. Program GENO-STAR został przygotowany przez WGZ-Bank w na podstawie doświadczenia jego doradców zdobytego w wyniku wieloletniej pracy przy opracowywaniu wniosków o krajowe i unijne środki pomocowe.

 

Interaktywny e-przewodnik

GENO-STAR zawiera trojakiego rodzaju dane, które są niezbędne w pracy doradców ds. środków pomocowych w bankach spółdzielczych:

  • wykaz wszystkich niemieckich i unijnych programów pomocowych dla przedsiębiorców i rolników;
  • najnowsze informacje na temat każdego programu;
  • informacje o warunkach uzyskania wsparcia finansowego w ramach poszczególnych działań.

Program informatyczny GENO-STAR jest bardzo przyjazny dla użytkowników, ma charakter interaktywny i umożliwia kompletne doradzanie przedsiębiorcom nawet przez mniej doświadczonych doradców/opiekunów bankowych.

Po wiedzę do banku

<...>

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI