Monitor spółdzielczy: luty 2010

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2009.03.foto.04.a.150xAGRO limity

W I kwartale br. zrzeszenia banków spółdzielczych, BGŻ, BZ WBK, ING BŚ i Pekao mogą udzielić preferencyjnych kredytów inwestycyjnych w wysokości 634,53 mln zł.

Kredyty inwestycyjne mogą być udzielane w ramach następujących linii kredytowych: na zakup gruntów rolnych (nKZ), młody rolnik (nMR), linie branżowe (nBR), na zakup użytków przeznaczonych na utworzenie lub powiększenie gospodarstwa rodzinnego (nGR), na inwestycje w zakresie nowych technologii produkcji (nNT), podstawowa (nIP), dla grup producentów rolnych (nGP), osadnictwo rolnicze na gruntach Skarbu Państwa (nOR).

Prezenty, które trzeba zwrócić

W 2010 r. Bank Światowy, Europejski Bank Inwestycyjny i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju pożyczą Polsce co najmniej tyle, ile w 2009 r. BŚ da kasę dla małych i średnich firm, EBOR wesprze energetykę i ekologię. W 2009 r. EBI zatwierdził 7 mld euro kredytów dla polskich przedsiębiorstw (o 1 mld euro więcej niż w 2008). W grę wchodzi przede wszystkim emisja obligacji. Szansę na zdobycie finansowania z EBI da polskim firmom także program Jessica. Wiosną 2010 r. Polska otrzyma też około 1 mld euro pożyczki od Banku Światowego.

PROW – do wiary, nie do wiary?

Dziennik „Puls Biznesu” alarmuje: dotychczas ARiMR wydała na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 11,3 mld zł, czyli niecałe 17 proc. budżetu, a jesteśmy po półmetku siedmioletniego budżetu. Z dokumentu, który trafił na biurko wicepremiera Waldemara Pawlaka, wynika, że ARiMR kompletnie sobie nie radzi. Na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw na wsi rząd przeznaczył prawie 4,5 mld zł. ARiMR wydała tu dopiero 0,01 proc. – 0,5 mln zł. Są też inne działania w PROW, które nie wygenerowały jeszcze żadnych płatności.

W latach 2007-2013 ARiMR ma na PROW do wydania gigantyczną kwotę 67,3 mld zł. Ostatnie dane budzą poważne zaniepokojenie, czy uda się w pełni wykorzystać dostępne pieniądze na PROW – ocenia „PB”. Kierownictwo ARiMR uspakaja i zaprzecza tym doniesieniom.

Dopłaty na rachunkach

Do 28 stycznia br. z tytułu dopłat bezpośrednich za 2009 r. ARiMR przekazała 8,9 mld zł ponad 1,07 mln rolników. Na dopłaty obszarowe przewidziano łącznie około 12,6 mld zł. Jest to kwota o blisko 40 proc. wyższa od wypłaconej za 2008 r., co wynika z korzystnego kursu złotego do euro i rosnącego poziomu dopłat w relacji do krajów tzw. starej 15. Dopłaty obszarowe stanowią około 90 proc. płatności wypłacanych farmerom w krajach „starej Unii”, co wynika z niższego tzw. plonu referencyjnego, który Bruksela brała przy ustalaniu płatności obszarowych. Zgodnie z Traktatem akcesyjnym, ich poziom zrówna się w całej UE w 2010 r. W poprzednim roku ARiMR wydała na ten cel 9 mld zł. Wypłaty będą realizowane do końca czerwca br.

Kredytoholicy do raportu!

Mariusz Karpiński, b. prezes GE Money Banku, ekspert Gdańskiej Akademii Bankowej, ocenia, że w okresie ostatniego pół roku wzrosła o 33 tys. liczba osób, które zaciągnęły 10 lub więcej kredytów („przekredytowanych”). Wartość ich długów przekroczyła 20 mld zł, co równa się jednej piątej wszystkich kredytów udzielonych na cele konsumpcyjne. Pod względem zadłużenia na konsumpcję Polacy przekroczyli średnią europejską. Wartość kredytów gotówkowych, ratalnych, samochodowych i na kartach kredytowych stanowi już 10,5 proc. naszego PKB. W Unii ten wskaźnik nie przekracza 7,5 proc.

Budżet pomoże ubezpieczeniom

Możliwość skorzystania z pełnego wsparcia z budżetu krajowego w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej będą mieli tylko ci rolnicy, którzy ubezpieczą co najmniej połowę powierzchni swoich upraw rolnych objętych dopłatami bezpośrednimi. W ubiegłym roku z kredytów klęskowych mogło skorzystać ponad 54 tys. rolników. W 2010 r. dopłata z budżetu pokrywa 50 class=”art_normalny”> proc. składki ubezpieczeniowej do 1 ha upraw i 50 proc. skł...>

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI