Fundusz Gwarancji Płynnościowych: ponad 300 firm otrzymało ok. 5 mld zł kredytu

Fundusz Gwarancji Płynnościowych: ponad 300 firm otrzymało ok. 5 mld zł kredytu
Bank Gospodarstwa Krajowego - Siedziba (źródło: BGK SA)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Z gwarancji w ramach Funduszu Gwarancji Płynnościowych (FGP) skorzystało ponad 300 dużych i średnich firm, które otrzymały ponad 5 mld zł kredytu, podał Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Gwarancja z jest jednym z elementów pakietu pomocowego BGK dla polskich przedsiębiorców. To gwarancja spłaty kredytu z przeznaczeniem na zapewnienie płynności finansowej, średnim i dużym przedsiębiorcom, bez względu na branżę.
.@BGK_pl: z gwarancji w ramach Funduszu Gwarancji Płynnościowych (#FGP) skorzystało ponad 300 dużych i średnich firm, które otrzymały ponad 5 mld zł kredytu #BGK

„Pandemia postawiła przed nami wiele wyzwań, musieliśmy w szybkim tempie wprowadzić rozwiązania wpierające płynność finansową polskich firm, które ucierpiały przez zamrożenie gospodarki. Fundusz Gwarancji Płynnościowych to zupełnie nowe rozwiązanie. To jeden z elementów Krajowego Funduszu Gwarancyjnego, z którego udzieliliśmy wsparcia w nowej formule już dla ponad 20 tysięcy firm, a wartość zabezpieczonych kredytów to ponad 16 mld zł. To olbrzymi zastrzyk dla gospodarki w tym trudnym okresie” – powiedział członek BGK Tomasz Robaczyński, cytowany w komunikacie.

BGK udziela gwarancji do nowych lub odnawianych kredytów obrotowych dla średnich i dużych firm

Z Funduszu Gwarancji Płynnościowych BGK udziela gwarancji do nowych lub odnawianych kredytów obrotowych dla średnich i dużych firm dotkniętych skutkami pandemii COVID-19. Pomoc z programu polega m.in. na zabezpieczeniu kwoty kredytu do 80%, przy kwocie gwarancji do 200 mln zł i ustanowieniu długiego okresu gwarancji – do 27 miesięcy. Przedsiębiorcy mogą korzystać z programu FGP do końca 2020 roku r. Wkrótce przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z gwarancji również dla kredytów walutowych, podkreślono.

Z gwarancji najchętniej korzystają firmy produkcyjne, handlowe i z sektora budowlanego. Dotychczas najwięcej gwarancji otrzymały przedsiębiorstwa z województw: mazowieckiego (66) śląskiego (43) i wielkopolskiego (30).

Czytaj także: Prezes BGK: dajemy wsparcie firmom każdej wielkości i praktycznie z każdej branży >>>

Przedsiębiorcy mogą uzyskać gwarancje w bankach kredytujących komercyjnych i spółdzielczych, które podpisały z Bankiem Gospodarstwa Krajowego odpowiednie umowy o współpracy.

Podstawowe warunki udzielenia gwarancji z Funduszu Gwarancji Płynnościowych

Podstawowe warunki udzielenia gwarancji z FGP:

  • zabezpieczenie – do 80% kwoty kredytu, 
  • przeznaczenie kredytu – zapewnienie płynności finansowej firmy,
  • kwota kredytu objętego gwarancją – do 250 mln zł (lub równowartość tej kwoty w walucie obcej),
  • okres gwarancji – do 27 miesięcy i nie dłużej niż  okres kredytu + 3 miesiące,
  • gwarancja może zostać udzielona do nowych lub odnawianych po 1 marca 2020 r. kredytów obrotowych w rachunku bieżącym, linii kredytowych lub w formie kredytu nieodnawialnego,
  • z gwarancji mogą skorzystać firmy, które na 31 grudnia 2019 r. nie znajdowały się w trudnej sytuacji, nie mają zobowiązań przeterminowanych wobec ZUS/KRUS, US lub nie miały takich zobowiązań na 1 lutego 2020 r., wskazano również.

BGK to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK rozwija systemy poręczeń i gwarancji, mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Jednym z ważnych zadań banku jest również wspieranie ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw. BGK zarządza programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań.

Źródło: ISBnews, Bank Gospodarstwa Krajowego / BGK