Forum Usług Płatniczych 2018: rozwój obrotu bezgotówkowego to korzyści dla konsumentów i przedsiębiorców

Forum Usług Płatniczych 2018: rozwój obrotu bezgotówkowego to korzyści dla konsumentów i przedsiębiorców
Fot. Karol Zapała
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W najbliższych latach gotówka pod względem wartości będzie stanowić w naszym kraju ok. 30%, przewidywał w czasie Forum Usług Płatniczych prof. Michał Polasik z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Prof. Michał Polasik na #ForumUP: w najbliższych latach #gotówka pod względem wartości będzie stanowić w naszym kraju ok. 30% @bezgotowkowo @PPrzysz

W tym roku Forum Usług Płatniczych zamknęło podsumowanie kampanii Warto Bezgotówkowo. Jest prowadzona akcja promocyjna związana z płatnościami bezgotówkowymi. Na przykład przeprowadzono konkurs, w którym wzięli udział uczniowie z 6 tys. szkół podstawowych. Założenia badania i raportu „Lokalne uwarunkowania akceptacji i stosowania płatności bezgotówkowych w Polsce” przedstawiła dr Agnieszka Huterska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Badanie wykluczenia płatniczego będzie prowadzone w latach 2018 – 2021. Badanie ma stworzyć między innymi mapę białych plam, czyli miejsc w których nie można wykonać płatności bezgotówkowo. Obecnie badanie pilotażowe przeprowadzono tylko w województwie warmińsko-mazurskim.

Czytaj także: Forum Usług Płatniczych 2018. PSD2: istnieje ryzyko utraty zaufania przez banki >>>

W panelu dyskusyjnym dotyczącym rozwoju obrotu bezgotówkowego i korzyści dla konsumentów oraz przedsiębiorców udział wzięli: Dorota Dublanka z Fundacji KIR na Rzecz Rozwoju Cyfryzacji Cyberium, dr hab. Michał Polasik, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz dr Paweł Widawski z Fundacji Polska Bezgotówkowa. Dyskusję moderował Włodzimierz Kiciński wiceprezes ZBP.

Czytaj także: Forum Usług Płatniczych 2018: w Polsce ponad połowa transakcji realizowana z użyciem kart płatniczych. Perspektywy na przyszłość >>>

Obecnie w ramach programu rozprowadzono 80 tys. terminali płatniczych. Wykonano na nich ponad 10 mln transakcji. Można przewidywać, że tegoroczny cel, czyli dystrybucja 100 tys. urządzeń zostanie wykonany. We wrześniu rozszerzono program na stowarzyszenia i fundacje. Również te podmioty mogą teraz otrzymać terminal na preferencyjnych warunkach. Jak się okazuje, nadal są jeszcze bariery w tym, w części mentalne, na przykład przedsiębiorcy wchodząc w program, obawiają się przyszłych stałych opłat. Jak stwierdził prof. Michał Polasik, w najbliższych latach gotówka, pod względem wartości, będzie stanowić w naszym kraju ok. 30%.