Forum Energii: integracja energetyki, ciepłownictwa i transportu obniży emisje CO2

Forum Energii: integracja energetyki, ciepłownictwa i transportu obniży emisje CO2
Fot. stock.adobe.com/wladimir1804
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Elektryfikacja i integracja sektorów ciepłownictwa i transportu może spowodować, że emisje trzech sektorów - energetyki i ciepłownictwa, ogrzewania indywidualnego oraz transportu - spadną o 85% do 2050 r., wynika z analizy Forum Energii "Polska neutralna klimatycznie 2050. Elektryfikacja i integracja sektorów", przygotowanej wspólnie z firmą Navigant.
Elektryfikacja i integracja sektorów ciepłownictwa i transportu może spowodować, że emisje 3 sektorów - energetyki i ciepłownictwa, ogrzewania indywidualnego oraz transportu - spadną o 85% do 2050 r. #ForumEnergii #CO2

„Elektryfikacja sektorów ciepłownictwa i transportu jest przyszłością. Zeroemisyjna, energia elektryczna to najszlachetniejszą formą energii pierwotnej, jaką potrafimy sobie dzisiaj wyobrazić. W perspektywie 5-10 lat trudno spodziewać się rewolucyjnych zmian w energetyce, bo musimy korzystać z technologii i sieci, które znamy. Zależało nam na pokazaniu w tej analizie wizji systemu energetycznego 2050 r., bo wtedy łatwiej uniknąć nietrafionych decyzji teraz. Publikujemy analizę w idealnym momencie, bo za chwilę Komisja Europejska pokaże wizję łączenia sektorów energetyki. Nam wychodzi, że emisje sektora energetycznego spadną znacząco – o 85% do 2050 r. Uważam, że model energetyki przyszłości jest bardzo zachęcający dla Polski i że warto postawić na nowe technologie. Jeszcze mamy szansę, żeby stały się naszą specjalnością” – powiedziała prezes Forum Energii Joanna Maćkowiak-Pandera, cytowana w komunikacie.

Czytaj także: Koronawirus sprzyja przemianom w energetyce?

Korzyści z integracji sektorów

Wskazane w analizie korzyści z integracji sektorów to:

– optymalne wykorzystanie zasobów energii pierwotnej;

– racjonalizacja kosztów;

– zapewnienie elastyczności Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE);

– redukcja emisji dwutlenku węgla;

– zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego.

Do 2050 r. polski sektor energetyczny może stać się neutralny klimatycznie

„Do 2050 roku polski sektor energetyczny może stać się neutralny klimatycznie. Podstawą takiego systemu będą źródła odnawialne oraz zielony wodór. Jego wytwarzanie w okresach nadpodaży energii pozwoli nie tylko częściowo zastąpić gaz ziemny, ale i skutecznie zmagazynować energię. To zielony wodór umożliwi w przyszłości zmniejszenie do zera emisji CO2 z sektora energetycznego i ciepłowniczego. Ważne jest to, że elektryfikacja ciepłownictwa i transportu w oparciu o krajowe źródła odnawialne uniezależni Polskę od dostaw surowców energetycznych z innych krajów. Polska może być w pełni niezależna energetycznie” – skomentował dyrektor ds. strategii ciepłownictwa w Forum Energii Andrzej Rubczyński.

Zmiana modelu rynku energii elektrycznej

Elektryfikacja i łączenie sektorów oznaczać musi zmianę modelu rynku energii elektrycznej, ponieważ pojawią się inne niż obecnie wyzwania związane z bilansowaniem systemu energetycznego. W tym celu konieczne będzie opracowanie różnych form magazynowania energii elektrycznej, zapewnienie sezonowych magazynów ciepła lub wodoru, jednostek szczytowych wykorzystujących zielony wodór, zaplanowanie zarządzanie stroną popytową czy transgraniczny handel energią elektryczną.

„Jednocześnie nie można zapominać o konieczności znaczącej poprawy efektywności energetycznej budynków, aby były mniej energochłonne. Ważne będą również rozwiązania zwiększające elastyczność systemu elektroenergetycznego, takie jak zarządzanie ładowaniem i rozładowaniem akumulatorów pojazdów elektrycznych oraz zarządzanie pracą pomp ciepła. Konieczne będzie wprowadzenie taryf dynamicznych na energię elektryczną, które z pomocą bodźców rynkowych zwiększą elastyczność systemu” – czytamy dalej.

Analiza przewiduje, że w roku 2050:

– 80% ogrzewania indywidualnego i 8% ciepła systemowego będzie oparte o technologie power-to-heat;

– 42% zapotrzebowania na gaz będzie pokrywane przez zielony wodór;

– 82% samochodów będzie elektryczne;

– łączny spadek emisji CO2 z trzech sektorów wyniesie 85%;

– 85% energii będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych;

– koszt operacyjny zdekarbonizowanych sektorów spadnie o 73%, podsumowano.

Źródło: ISBnews