Forum Bankowe 2018. Przewodniczący KNF: sektor banków spółdzielczych musi się konsolidować

Forum Bankowe 2018. Przewodniczący KNF: sektor banków spółdzielczych musi się konsolidować
Fot. aleBank.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Banki spółdzielcze to olbrzymia wartość, ale bez konsolidacji sektora spółdzielczego i nakładów na nowe technologie ich wzrost może być zagrożony, przestrzegał Marek Chrzanowski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego w trakcie Forum Bankowym, które odbywa się w Warszawie.

#MarekChrzanowski z #KNF: bez konsolidacji sektora spółdzielczego, bez wspólnych nakładów na rzecz informatyzacji banków spółdzielczych, ich wzrost w przyszłości może być zagrożony #banki #bankispółdzielcze #ForumBankowe @ChrzanowskiKNF @uknf ‏

Mamy w Polsce rozbudowaną sieć banków spółdzielczych, przypomniał Marek Chrzanowski.

– Jest to olbrzymia wartość, piękna sieć placówek, piękna tradycja – podkreślił przewodniczący KNF.

Konieczne nakłady na nowe technologie…

Jednocześnie, w trakcie przemówienia na Forum Bankowym, zwrócił uwagę na rosnące znaczenie nowoczesnych technologii.

– Coraz więcej klientów korzysta z bankowości poprzez kanał mobilny, internetowy – zauważył szef Komisji.

… i konsolidacja sektora

Bez konsolidacji sektora spółdzielczego, bez wspólnych nakładów na rzecz informatyzacji banków spółdzielczych, wzrost banków spółdzielczych w przyszłości może być zagrożony, podkreślił przewodniczący KNF.

Komisja Nadzoru Finansowego będzie podejmowała wysiłki w tym kierunku, aby sektor banków spółdzielczych się konsolidował, dodał Marek Chrzanowski.

Czytaj także: Forum Bankowe 2018. Rynek usług bankowych w perspektywie najbliższych pięciu lat >>>

Rewolucja technologiczna stała się faktem

Słowa Marka Chrzanowskiego potwierdzają statystyki. Na koniec III kwartału 2017 roku, jak wynika z raportu NetB@nk, przygotowanego przez Związek Banków Polskich, liczba klientów indywidualnych posiadających umowy umożliwiające dostęp do usług bankowości internetowej wyniosła ponad 35 milionów. Oznacza to wzrost o ponad 450 tys. (1,30 proc.) kwartał do kwartału i o ponad 2,02 mln (6,15 proc.) rok do roku. Jak pokazuje z kolei raport PRNews.pl, w tym samym czasie liczba użytkowników bankowości mobilnej przekroczyła 9 mln, co daje wzrost o 2 mln w porównaniu z rokiem poprzednim. Zaś użytkowników bankowych aplikacji mobilnych, według wspomnianego raportu, jest już w Polsce ponad 5 milionów.

Za tymi trendami i preferencjami klientów muszą podążać zatem i banki spółdzielcze, co z kolei niemożliwe będzie bez odpowiednich nakładów na rozwiązania technologiczne.

Banki spółdzielcze przez lata wypracowały silną pozycję na polskim rynku finansowym. Obecnie jest ich w kraju przeszło pół tysiąca i mają ponad 4 tys. placówek. To jednak ciągle dużo mniej niż w krajach Europy Zachodniej, takich jak Niemcy, Austria, Francja, czy Holandia.