Forum Akcyzowe: chcemy wypracować sprawiedliwe rozwiązania podatkowe dla branży tytoniowej

Forum Akcyzowe: chcemy wypracować sprawiedliwe rozwiązania podatkowe dla branży tytoniowej
Fot. stock.adobe.com / pixarno
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Na kolejnych spotkaniach grup roboczych w ramach Forum Akcyzowego przy Ministerstwie Finansów poruszono temat dynamicznie rosnącej kategorii wyrobów nowatorskich, czyli podgrzewaczy tytoniu.

‒ Biorąc pod uwagę dynamicznie rosnący rynek (wyrobów nowatorskich, przyp.red.) uczestnicy spotkania zgodzili się, że właściwa i konieczna jest zmiana podstawy opodatkowania w taki sposób, by stawka akcyzy na wyroby nowatorskie nie była powiązana z ceną tytoniu do palenia ‒ mówi Wojciech Krok, doradca podatkowy i szef grupy roboczej wyrobów nowatorskich powstałej w ramach Forum Akcyzowego.

Według opracowania firmy Imperial Tobacco na podstawie najnowszego panelu detalicznego Nielsena udział podgrzewaczy tytoniu w rynku wyrobów tytoniowych w Polsce wzrósł z 3,66 proc. w styczniu 2020 r. do 7,2 proc. w kwietniu 2021 r. 

Analogicznie w styczniu 2020 r. sprzedano w Polsce niemal 105 mln sztuk podgrzewaczy, a już w marcu br. 215,4 mln sztuk. Dane te zostały udostępnione podczas posiedzenia grupy pod przewodnictwem Wojciecha Kroka.

Czytaj także: Czy polski budżet skorzysta na wyższej akcyzie na podgrzewany tytoń w Niemczech i na Litwie?

Jawne obrady Forum Akcyzowego

Przypomnijmy: Forum Akcyzowe to zespół opiniodawczo-doradczy, który powstał w czerwcu przy ministrze finansów, funduszy i polityki regionalnej.

Zadaniem tej platformy jest wypracowanie najlepszych rozwiązań akcyzowych w branży tytoniowej, obejmującej e-papierosy, wyroby nowatorskie oraz papierosy tradycyjne ‒ przyjmą one formę rekomendacji, które mają być przekute na nowe rozwiązania prawne.

Obrady czterech 10-osobowych grup (dot. e-papierosów, wyrobów nowatorskich, papierosów tradycyjnych i suszu tytoniowego) są jawne i transmitowane na żywo.

Ministerstwo jest na tym etapie obserwatorem całego procesu i czeka na rezultat prac.

Czytaj także: Budżet traci ponad jeden miliard złotych na preferencjach w akcyzie

Jaka powinna być stawka akcyzy na wyroby nowatorskie?

Członkowie grupy roboczej, dotyczącej wyrobów nowatorskich (wśród nich są między innymi eksperci z organizacji przedsiębiorców, podatkowcy i eksperci w zakresie analityk polityk publicznych) podkreślili, że obecnie obowiązująca stawka akcyzy na wyroby nowatorskie uzależnia pośrednio stawkę podatku od ceny tytoniu do palenia.

Zdaniem Imperial Tobacco aktualny mechanizm umożliwia sztuczne obniżanie ceny tytoniu do palenia w celu obniżenia stawki podatku akcyzowego na wyroby nowatorskie. Sztuczne obniżanie cen negatywnie wpływa na ten segment rynku oraz znacznie obniża jego wartość, a utrzymywanie niskiej ceny tytoniu do palenia ma bezpośrednie przełożenie na wpływy do budżetu państwa.

Na kolejnym, sierpniowym posiedzeniu grupy roboczej do spraw wyrobów nowatorskich jej członkowie mają zastanowić się nad możliwymi rozwiązaniami zmiany struktury stawki na wyroby nowatorskie.

Następne spotkania każdej z grup będą się odbywać sukcesywnie w sierpniu i wrześniu.

Czytaj także: Jaka stawka akcyzy na nowatorskie wyroby tytoniowe?

Źródło: aleBank.pl