Fortinet: firewall FortiGate Rugged 60F zapewni Secure SD-WAN dla branży energetycznej, produkcyjnej i transportowej

Fortinet:  firewall FortiGate Rugged 60F zapewni Secure SD-WAN dla branży energetycznej, produkcyjnej i transportowej
Fot. stock.adobe.com /photon_photo
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Fortinet wprowadził na rynek firewall FortiGate Rugged 60F oraz odmianę tego modelu z wbudowanym modemem LTE. Są to pierwsze w branży rozwiązania SD-WAN certyfikowane do użytkowania w środowisku technik operacyjnych (OT). Nowa wersja platformy FortiGate, o wzmocnionej konstrukcji, zaprojektowana została do wykorzystania w środowiskach, w których nie ma możliwości kontrolowania parametrów środowiskowych.

Dzięki niej łatwiejsze staje się wdrożenie wiodących na rynku rozwiązań ochronnych Fortinet Secure SD-WAN w lokalizacjach, które nigdy wcześniej nie były dostępne dla korzystających ze środowisk OT przedsiębiorstw działających w branży energetycznej, produkcyjnej czy transportowej.

Sieci OT wymagają specjalistycznych rozwiązań

W sposobie generowania i gromadzenia danych w środowiskach operacyjnych zachodzą fundamentalne zmiany. Bezpieczna i niezawodna komunikacja pomiędzy placówkami podmiotów działających w branży produkcyjnej, energetycznej, usług komunalnych, górnictwie naftowym i gazowym oraz w innych o znaczeniu krytycznym, zazwyczaj była realizowana z wykorzystaniem drogich dzierżawionych łączy lub sieci MPLS.

FortiGate Rugged 60F to pierwszy model, który zapewnia następujące funkcje bezpiecznego wdrażania sieci SD-WAN w środowiskach OT

Technologia SD-WAN pojawiła się jako nowoczesne rozwiązanie dla przedsiębiorstw korzystających z OT. Zapewniła wyższy komfort użytkowania, uproszczone zarządzanie i obniżenie całkowitego kosztu użytkowania.

Jednak wdrożenie takiego mechanizmu komunikacji wymaga rozwiązania spełniającego specyficzne wymagania środowisk OT, związane m.in. z dostępną przestrzenią, zasilaniem, kwestiami bezpieczeństwa i środowiskowymi.

Zastosowanie SD-WAN w nowych obszarach

Wychodząc naprzeciw potrzebom firm korzystających z technik operacyjnych, Fortinet wprowadził do oferty firewall FortiGate Rugged 60F oraz odmianę tego modelu z wbudowanym modemem LTE.

Jest to wzmocniona konstrukcja sprzętu z serii FortiGate 60, na którą składają się najszybsze i najbardziej wydajne stacjonarne urządzenia Secure SD-WAN oraz najpopularniejszy firewall następnej generacji (ponad 1,65 mln sprzedanych sztuk na całym świecie).

FortiGate Rugged 60F to pierwszy model, który zapewnia następujące funkcje bezpiecznego wdrażania sieci SD-WAN w środowiskach OT.

Niewielkie wymiary: FortiGate Rugged 60F łączy w jednej, kompaktowej obudowie wiodące w branży rozwiązanie SD-WAN, funkcje zaawansowanego routingu oraz bezpieczeństwo zapewniane przez firewall następnej generacji. Dzięki temu łatwiej jest wdrożyć ten model w środowiskach o ograniczonej przestrzeni. Dodatkową korzyścią jest redukcja kosztów użytkowania i uproszczenie pracy analityków sieciowych.

Elastyczny montaż i zasilanie: FortiGate Rugged 60F został zaprojektowany z myślą o wdrożeniach w mniejszych obiektach OT, które wymagają innych opcji montażu i zasilania niż w tradycyjnych szafach IT z rozbudowanym okablowaniem.  

Wytrzymała konstrukcja: FortiGate Rugged 60F jest przeznaczony do pracy w trudnych warunkach środowiskowych, w których występują m.in. ekstremalne temperatury, zakłócenia elektromagnetyczne, duża wilgotność i intensywne lub stałe wibracje.

Wbudowany modem LTE: Aby umożliwić wdrażanie i obsługę FortiGate Rugged 60F w lokalizacjach zdalnych, udostępniona została też wersja tego urządzenia z wbudowanym modemem LTE, zapewniającym dodatkowe funkcje łączności z siecią WAN.

Czytaj także: Raport Magiczny Kwadrant Gartnera: tytuł wizjonera dla Fortinetu

Wiodąca w branży wydajność dla środowisk OT

FortiGate Rugged 60F, oprócz tego, że jest jedynym urządzeniem z certyfikatem Secure SD-WAN dla środowisk technik operacyjnych, zapewnia najwyższe w branży wskaźniki bezpieczeństwa i wydajności sieci.

Dzięki opatentowanemu przez Fortinet układowi SOC4 SD-WAN ASIC, gwarantuje ochronę z krótkim czasem opóźnienia, w tym odszyfrowywanie SSL oraz wyższy poziom skalowalności łączności IPsec VPN, a także zintegrowane funkcje SD-WAN, wraz z intuicyjnym modułem zarządzania.

Rozwiązania FortiGate są również pozytywnie oceniane przez branżę. Fortinet został uznany za lidera zarówno w raporcie „Gartner Magic Quadrant for Network Firewalls”[1], jak i „Gartner Magic Quadrant for WAN Edge Infrastructure”[2].

Dzięki opatentowanemu przez Fortinet układowi SOC4 SD-WAN ASIC, gwarantuje ochronę z krótkim czasem opóźnienia

W najnowszych urządzeniach Fortinet wykorzystano również 20-letnie doświadczenie producenta w branży, dzięki czemu odpowiadają unikalnym potrzebom operatorów środowisk technik operacyjnych, ich wymaganiom i ograniczeniom.

Sieć dla środowiska technik operacyjnych bazująca na bezpieczeństwie

Fortinet zapewnia bazujące na bezpieczeństwie podejście do infrastruktury SD-WAN, łączące sieć i ochronę środowiska IT w jednorodną platformę Secure SD-WAN ze scentralizowanym zarządzaniem.

W połączeniu z architekturą Fortinet Security Fabric daje to klientom jedno rozwiązanie, które obejmuje całą konwergentną sieć IT/OT, co pozwala na załatanie luk w zabezpieczeniach OT, zapewnia pełny wgląd w stan pracy tego środowiska i upraszcza zarządzanie nim.

Cała linia produktów FortiGate zapewnia kontrolę nad cyberbezpieczeństwem przedsiębiorstwa i wgląd w sieci OT, a wzmocniona wersja tych rozwiązań dodatkowo rozszerza te możliwości.

W połączeniu z architekturą Fortinet Security Fabric daje to klientom jedno rozwiązanie, które obejmuje całą konwergentną sieć IT/OT

Umożliwia to wdrożenia na platformach wiertniczych, podstacjach elektrycznych, liniach montażowych, na kontenerowcach i w innych trudnych warunkach środowiskowych. 

Czytaj także: Bezpieczniejsza praca zdalna, Fortinet przedstawił najnowszy firewall FortiGate 2600F

Komentarz

John Maddison, EVP of Products and CMO w firmie Fortinet:

Konwergencja sieci OT i IT zmienia sposób działalności wielu firm, ale jednocześnie stwarza nowe wyzwania dla bezpieczeństwa.

To ważne, aby przedsiębiorstwa korzystające z OT wdrażały rozwiązania sieciowe bazujące na bezpieczeństwie, które zapewniają chronioną i niezawodną łączność nawet w odległych od siebie środowiskach i w trudnych warunkach.

Platforma FortiGate Rugged 60F o wzmocnionej konstrukcji zapewnia funkcjonalność Secure SD-WAN, dzięki czemu operatorzy systemów OT mogą swobodnie korzystać z cyfrowych innowacji, a jednocześnie zachowywać bezpieczeństwo i ciągłość działania. Jest to kontynuacja zaangażowania Fortinet w udostępnianie funkcji Secure SD-WAN na całym brzegu sieci i w różnych branżach.


[1] Gartner, Magic Quadrant for Network Firewalls, 9 listopada 2020, Rajpreet Kaur, Adam Hils, Jeremy D’Hoinne

[2] Gartner, Magic Quadrant for WAN Edge Infrastructure, 23 września 2020, Jonathan Forest, Andrew Lerner, Naresh Singh

Źródło: Fortinet