Fitch: zadłużenie zagraniczne netto Polski spadnie na koniec 2019 r.
Według Louisa, potencjalne przyspieszenie lub spowolnienie wzrostu PKB Polski wobec obecnie prognozowanej przez Fitch ścieżki będzie zależało przede wszystkim od popytu zewnętrznego.
– Zadłużenie zagraniczne netto Polski, które wyniosło 32% w II kw. 2017 r., jest wysokie w odniesieniu do mediany krajów z grupy porównawczej (6%). Odzwierciedla ono rolę kapitału zagranicznego w gospodarce krajowej, co jest cechą wspólną Europy Środkowo-Wschodniej. Jednakże saldo na rachunku obrotów bieżących poprawiło się w ostatnich latach, co powinno pomóc obniżyć dług zagraniczny netto. Spodziewamy się, że zadłużenie zagraniczne netto Polski spadnie do 28% PKB na koniec 2019 r. Byłoby to wciąż wyraźnie powyżej mediany krajów porównywalnych – powiedział ISBnews Louis.
Prognozy dla Polski zbieżne ze strefą euro
Komentując przedstawione w piątek prognozy agencji Fitch dotyczące wzrostu PKB Polski (podwyższono je do 4,4% w 2017 r. i do 3,6% w 2018 r.; na 2019 r. prognozowany wzrost wynosi 3,2%), dyrektor wskazał, że są one zbieżne z prognozami PKB dla strefy euro, które zakładają spowolnienie wzrostu do 2,2% w 2018 r. i do 1,7% w 2019 r.
– Biorąc pod uwagę otwartość polskiego handlu, perspektywy wzrostu są wrażliwe na to, co dzieje się w strefie euro, czyli u głównego partnera handlowego. Główny czynnik, który prowadzić może do podwyższenia prognoz dla Polski to potencjalnie wyższy niż oczekiwany popyt zewnętrzny, a główny czynnik, który mógłby doprowadzić do obniżki prognoz – to potencjalnie słabszy niż oczekiwany popyt zewnętrzny – dodał.
Co jest ograniczeniem dla ratingu Polski?
Louis wskazał także, że ograniczeniem dla ratingu Polski jest niski poziom PKB na osobę w relacji do mediany krajów z grupy porównawczej i stanowi on ok. 70% mediany grupy krajów o ratingu A.
W piątek Fitch Ratings podtrzymał długoterminowe ratingi podmiotu (IDR) dla długu Polski w walutach obcych i walucie krajowej na poziomie A-. Jednocześnie podtrzymano perspektywę ratingów na poziomie stabilnym.
Źródło: ISBnews