Fitch ukarał Stany Zjednoczone za polityczne kłótnie

Fitch ukarał Stany Zjednoczone za polityczne kłótnie
Fot. stock.adobe.com/ spalaukou
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Agencja ratingowa Fitch, jedna z trzech największych globalnych firm oceniających wiarygodność kredytową państw i korporacji, obniżyła rating kredytowy rządu USA do „AA+”, czyli o jeden stopień poniżej najwyższego poziomu „AAA”, pisze Witold Gadomski.

Komentatorzy uważają, że jest to ostrzeżenie przed rosnącym długiem publicznym USA, któremu nie mogą zaradzić politycy dwóch partii, będących ze sobą w ostrym sporze. Przed kilkoma tygodniami w ostatniej chwili udało się uzyskać kompromis między prezydentem Joe Bidenem – a republikanami w Kongresie, dzięki czemu USA uniknęły niewypłacalności i paraliżu państwa.

Kompromis, który ustalił limity wydatków federalnych i podniósł limit zadłużenia nastąpił po miesiącach impasu między demokratami a republikanami. Republikanie domagali się cięć wydatków, czemu demokraci przez długi czas się sprzeciwiali.

Przedstawiciele agencji Fitch, komentując swoją decyzję stwierdzili, że obniżenie ratingu odzwierciedla „erozję rządów” w USA, jaka nastąpiła w ostatnich dwóch dekadach,  w porównaniu z innymi najbogatszymi krajami świata.

„Powtarzające się spory polityczne w sprawie limitu zadłużenia i ugody, zawierane w ostatniej chwili podkopały zaufanie do polityki fiskalnej w USA” – stwierdził Fitch.

Czytaj także: Bankructwa USA nie będzie, demokraci i republikanie podpisali porozumienie

„Erozja rządów” w USA a globalny rynek obligacji skarbowych

Obniżka ratingu, pierwsza od ponad dziesięciu lat dokonana przez dużą firmę ratingową, jest dowodem na to, że coraz częstsze spory polityczne o finanse rządu USA zaciemniają perspektywy światowego rynku obligacji skarbowych o wartości 25 bln USD.

W 2011 roku podobną decyzję podjęła agencja Standard & Poor’s, obniżając rating amerykańskich obligacji o 1 stopień po kolejnym sporze w Kongresie w sprawie pułapu zadłużenia w rządu USA.

Moody’s, inna z trzech dużych agencji ratingowych, nadal wystawia Stanom Zjednoczonym najwyższą ocenę.

Przez wiele lat ​​obligacje skarbowe USA były uważane za całkowicie wolne od ryzyka. Z tego powodu stały się punktem odniesienia dla oceny rentowności innych obligacji i akcji. Inwestorzy na ogół żądają wyższych zysków z wszelkich innych papierów wartościowych, które kupują.

Czytaj także: Stabilności światowych finansów znowu zagraża spór o limit długu USA

Janet Yellen krytykuje decyzję Fitch

Obniżenie ratingu Fitch nie spowoduje natychmiastowego  podważenia tej roli amerykańskich papierów skarbowych.

Mimo to decyzja Fitch będzie miała znaczenie dla światowego rynku obligacji. Zarówno inwestorzy instytucjonalni, jak i traderzy polegają na ratingach kredytowych, aby ocenić ryzyko niespłacenia na czas długu przez rządy i korporacje.

Instytucje o niskim ratingu zazwyczaj muszą dawać inwestorom wyższy procent w zamian za możliwość zaciągania pożyczek.

Urzędnicy administracji Bidena skrytykowali decyzję Fitch, obwiniając administrację Trumpa za problemy z zarządzaniem długiem i argumentując, że Stanom Zjednoczonym nie grozi wstrzymanie spłaty zadłużenia.

„Zmiana ogłoszona dzisiaj przez Fitch Ratings jest arbitralna i oparta na nieaktualnych danych” – powiedziała w oświadczeniu sekretarz skarbu Janet Yellen.

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl