O ile wzrosną jeszcze stopy procentowe w tym roku? Prognoza Fitch

O ile wzrosną jeszcze stopy procentowe w tym roku? Prognoza Fitch
Fot. stock.adobe.com/sasun Bughdaryan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Fitch Solutions spodziewa się, że stopa referencyjna w Polsce wzrośnie do 3% na koniec tego roku z obecnych 2,25%, podała agencja.

Spodziewamy się dalszego zacieśnienia polityki pieniężnej w regionie.

„Wynika to przede wszystkim z faktu, że inflacja w regionie pozostaje wysoka i znacznie przekracza cele inflacyjne poszczególnych banków centralnych. Tak więc, aby obniżyć inflację, banki będą musiały kontynuować zacieśnianie stóp procentowych w nadchodzących kwartałach” – powiedział starszy analityk Europe Country Risk Lorenz Unger podczas webinaru.

Banki centralne będą chciały zapobiec przegrzaniu rynków pracy

Banki centralne będą bardzo chciały zapobiec przegrzaniu rynków pracy poprzez zaostrzenie stóp procentowych, dodał.

Czytaj także: Eryk Łon z RPP: być może warto utrzymać stopy procentowe bez zmian na posiedzeniu w lutym >>>

Fitch spodziewa się, że główna stopa procentowa w Czechach wzrośnie do końca tego roku o 75 pb do 4,5%, zaś na Węgrzech – o 10 pb do 3,5%.

Podwyżki stóp procentowych w Polsce mogą być większe niż oczekiwane przez nas 75 pb

Fitch Solutions zrewiduje swoje oczekiwania co do skali podwyżek stóp procentowych w Polsce i nie wyklucza, ze będzie ona większa niż obecnie oczekiwane 75 pb do końca br., poinformowała analityk agencji Lucinda Ritchie.

„Widzimy znaczące ryzyko wzrostu dla naszej obecnej prognozy stóp procentowych w Polsce i poczekamy na styczniowe dane o inflacji, aby ponownie ocenić, czy rzeczywiście przewidujemy wystarczające zacieśnienie polityki pieniężnej” – powiedziała Ritchie podczas webinaru.

Działania Rady Polityki Pieniężnej (RPP) od połowy grudnia miały pozytywny skutek dla złotego, co – jak podkreśliła analityk – pomoże „przebić” presję inflacyjną.

„Sądzimy więc, że w I kwartale RPP może podwyższyć stopy procentowe bardziej niż obecnie prognozujemy, aby pobudzić koniunkturę i obniżyć inflację” – dodała.

RPP podwyższyła stopy procentowe po raz pierwszy w październiku, w tym stopę referencyjną do 0,5% z 0,1%. W listopadzie podwyższyła stopę referencyjną do 1,25%, w grudniu – do 1,75%, zaś w styczniu – do 2,25%.

Źródło: ISBnews