Fitch: połączenie Getin Noble Banku z Idea Bankiem bez natychmiastowego wpływu na rating

Fitch: połączenie Getin Noble Banku z Idea Bankiem bez natychmiastowego wpływu na rating
Getin Noble Bank - Logo (źródło: Getin Noble Bank)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Połączenie Getin Noble Banku z Idea Bankiem nie ma natychmiastowego wpływu na rating Getin Noble Bank (B-, perspektywa negatywna), podał Fitch Ratings. Agencja wskazuje jednak, że planowane połączenie nie rozwiązuje od razu problemu słabej kapitalizacji i zwiększonego ryzyka płynności, które są dwiema głównymi słabościami ratingowymi GNB.

#Fitch: planowane połączenie nie rozwiązuje od razu problemu słabej kapitalizacji i zwiększonego ryzyka płynności #GetinNobleBank #IdeaBank

„Planowane połączenie wydaje się być rozsądnym, ale nieco ambitnym krokiem dla dwóch borykających się banków, ponieważ ich samodzielne modele biznesowe sprawiają trudności w sprostaniu obecnym wyzwaniom rynku. Połączenie może umiarkowanie zwiększyć prawdopodobieństwo pozyskania nowego akcjonariusza (poszukiwania rozpoczęte w grudniu 2018 r.), biorąc pod uwagę planowaną poprawę rentowności i większą obecność na rynku połączonego podmiotu” – czytamy w komunikacie.

Fitch ocenia także, że obecne możliwości wzmocnienia kapitału GNB są ograniczone ze względu na niedawne straty i zobowiązanie akcjonariusza większościowego do pokrycia jedynie około 650 mln zł braku kapitałowego banku.

Czytaj także: Leszek Czarnecki łączy banki. Getin Noble Bank i Idea Bank uzgodniły plan fuzji >>>

„Getin i Idea naruszyły swoje minimalne regulacyjne wskaźniki kapitałowe odpowiednio w I kwartale 2018 i w II kwartale 2018. Szacujemy, że Getin musi pozyskać około 1,3 mld zł świeżego kapitału własnego (co stanowi prawie 40% kapitałów własnych na koniec III kwartału 2018)” – czytamy także.

Oceny Getin Noble Banku mogą zostać obniżone

Fitch podał, że oceny Getin Noble Banku mogą zostać obniżone, jeśli bank stanie w obliczu ponownej presji na płynność lub nie będzie w stanie wdrożyć środków mających na celu przywrócenie zgodności z regulacyjnymi wymogami kapitałowymi. Ratingi mogłyby zostać potwierdzone lub ostatecznie podwyższone, jeśli ryzyko finansowania i płynności ustabilizuje się, a bank wzmocni swoją pozycję kapitałową i przywróci rentowność.

Plan połączenia banków

Getin Noble Bank i Idea Bank poinformowały 17 stycznia, że podpisały plan połączenia, zaś fuzja prawna oczekiwana jest w III kw. br. Połączony bank będzie funkcjonował pod nazwą Getin Noble Bank, jednak podmiotem przejmującym – pod względem formalnym – będzie Idea Bank.

Getin Noble Bank powstał w wyniku połączenia Getin Banku i Noble Banku w 2010 roku. Jest kontrolowany przez Leszka Czarneckiego i notowany na GPW.

Źródło: ISBnews