Fitch podwyższył rating kilku greckich banków

Fitch podwyższył rating kilku greckich banków
Źródło: StockAdobe, autor: EdNurg,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Agencja ratingowa Fitch Ratings podniosła ratingi długoterminowe czterech największych systemowych greckich banków dając im wszystkim pozytywne perspektywy.

Ratingi Eurobank SA i National Bank of Greece SA (NBG) zostały podniesione o jeden stopień do „BB+”, a Alpha Bank SA i Piraeus Bank SA do „BB” z „BB-”.

Agencja poinformowała, że podniesienie ratingu greckich banków do stopnia inwestycyjnego wymagałoby zmniejszenia ich wskaźników aktywów problematycznych z wyłączeniem obligacji senioralnych do 4%, wskaźników CET1 do co najmniej 15%, wskaźników zysku operacyjnego do aktywów ważonych ryzykiem do 2% bez istotnego pogorszenia profili ryzyka banków oraz stabilnego finansowania.

Wyższy poziom ratingu przyznanego  NBG i Eurobank wynika z tego, że banki te mają lepsze wskaźniki finansowe niż Alpha i Piraeus i mniej problematycznych aktywów.

Dobre sygnały z greckiej gospodarki

„Podniesienie ratingu banków wynika głównie z lepszej oceny środowiska operacyjnego Grecji obecnie ocenianego na BB+. Odzwierciedla  również poprawę profili kredytowych banków i redukcję problematycznych aktywów” – stwierdził Fitch w swoim komunikacie.

Agencja oczekuje, że gospodarka grecka nadal będzie osiągać lepsze wyniki niż średnia w strefie euro. Spadające bezrobocie i wykorzystanie Krajowego Funduszu Odbudowy i Odporności stworzy bankom okazję do poprawy wyników. Akcja kredytowa powinna nadal rosnąć, zwłaszcza dla przedsiębiorstw, natomiast prawdopodobnie ograniczone zostanie ożywienie w kredytach hipotecznych.

Cztery systemowe banki są bliskie osiągnięcia docelowych wskaźników niepracujących kredytów (NPL), które do końca 2025 roku mają wynieść 3%–4%, przy dalszym zmniejszaniu strat kredytowych. Fitch przewiduje, że napływ nowych zagrożonych kredytów będzie umiarkowany, natomiast stare będą stopniowo sprzedawane.

Dobra rentowność banków

Greckie banki utrzymują solidną rentowność pomimo spadających stóp procentowych. Wpływają na to niższe straty kredytowe, poprawa efektywności operacyjnej oraz ciągły wzrost dochodów z kredytów i opłat.

Dochód pozaodsetkowy rośnie, choć jest niższy w porównaniu z innymi bankami południowej Europy. Wzrost zysków wspiera kapitały banków i sprawia, że wymogi kapitałowe są utrzymane mimo wzrostu kredytów.

Przed kryzysem finansowym, który w pełni ujawnił się w 2010 roku, greckie banki miały w swych portfelach znaczną ilość obligacji greckiego rządu. Kryzys wypłacalności greckiego państwa doprowadził do ogromnych strat banków i ich niewypłacalności. 

Banki zostały dokapitalizowane przez Hellenic Financial Stability Fund (HFSF) sumą 48,2 mld euro, z czego 24,4 mld euro dano czterem największym greckim bankom. Rząd otrzymał udziały w bankach, które później stopniowo sprzedawał.

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl