Fitch podniósł perspektywę ratingu Banku Ochrony Środowiska do stabilnej

Fitch podniósł perspektywę ratingu Banku Ochrony Środowiska do stabilnej
Fot. stock.adobe.com/MOZCO Mat Szymański
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Fitch Ratings podtrzymał długoterminowy rating (IDR) Banku Ochrony Środowiska (BOŚ) na poziomie BB- i podwyższył perspektywę ratingu do stabilnej z negatywnej, podała agencja. Fitch podtrzymał też Viability Rating (VR) banku na poziomie bb-.

„Ocena ratingowa odzwierciedla oczekiwania Fitch, że szybkie ożywienie gospodarcze i zmiany modelu biznesowego banku powinny wesprzeć jakość aktywów i rentowność operacyjną w ciągu najbliższych dwóch lat. Agencja uwzględnia również wykazaną zdolność banku do zaabsorbowania znacznych dodatkowych rezerw na hipoteki walutowe bez istotnej erozji jego kapitalizacji” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Bank Ochrony Środowiska z pierwszym raportem i strategią ESG; celem neutralność klimatyczna w 2030 r. >>>

Według Fitcha, znaczne opóźnienie orzeczenia Sądu Najwyższego, które mogłoby być bardzo negatywne dla banków ze znaczącą ekspozycją na hipoteki walutowe, również przyczyniło się do zmniejszenia ryzyka dla ratingów w krótkim terminie.

Akcje Banku Ochrony Środowiska od 1997 roku są notowane na rynku podstawowym GPW. W skład grupy wchodzi również Dom Maklerski BOŚ. Aktywa razem banku wyniosły 20,5 mld zł na koniec 2020 r.

Źródło: ISBnews