Firmy ubezpieczycieli prowadzących PPK zwolnione z podatku bankowego
Związki nie zablokują PPK
Zmiana dotyczy zawierania umów o zarządzanie PPK. Zgodnie z nowym projektem jeśli pracodawca nie osiągnie porozumienia ze związkami zawodowymi na miesiąc przed upływem ustawowego terminu na zawarcie umowy o zarządzanie, to będzie on mógł samodzielnie zdecydować o wyborze instytucji finansowej zarządzającej PPK. Czytaj także: Portal PPK – będzie go znał każdy pracownik i każdy pracodawca
– To dobra zmiana, gdyż da możliwość szybkiego i sprawnego uruchomienia PPK w przypadku braku konsensusu z przedstawicielami pracowników – uważa dr Marcin Wojewódka, wiceprezes Instytutu Emerytalnego.
Niższe emerytury dla uboższych
Kolejną modyfikacją jest wprowadzenie możliwości opłacania wpłat podstawowych finansowanych przez uczestników PPK w wysokości nie mniejszej niż 0,5 proc. wygrodzenia, jeśli wynagrodzenie uczestnika PPK osiągane z różnych źródeł w danym miesiącu nie przekracza kwoty odpowiadającej 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli w przybliżeniu 2 500 zł.
– To nie jest najlepsze rozwiązania, gdyż pogłębia ono przyszły problem niskich emerytur osób najniżej zarabiających – ocenia Marcin Wojewódka.
Z drugiej strony zmiana ta może zachęcić najsłabiej zarabiające osoby do oszczędzania w PPK, a tym samym do zwiększenia oszczędności na jesień życia. Doświadczenia innych krajów pokazują, że w przypadku automatycznego zapisu z możliwością wycofania się z systemu – a tak będzie w przypadku PPK – najubożsi najchętniej rezygnują z oszczędzania, gdyż nie stać ich na odkładanie nawet relatywnie małych kwot.
Niespodzianka dla ubezpieczycieli
Z perspektywy zakładów ubezpieczeń jako potencjalnych usługodawców PPK dobrą zmianą jest zwolnienie aktywów gromadzonych w ramach PPK z tzw. podatku bankowego. Daje to możliwość realnego konkurowania zakładów ubezpieczeń z innymi potencjalnymi usługodawcami PPK, takimi jak towarzystwa funduszy inwestycyjnych czy towarzystwa emerytalne, które są zwolnione systemowo z tej daniny.
Ubezpieczyciele w pierwszej wersji projektu nie zostali dopuszczeni do tworzenia PPK. Kolejna wersja zezwalała im na prowadzenie planów, ale było to dla nich nieopłacalne ze względu na podatek od aktywów. Polska Izba Ubezpieczeń intensywnie lobbowała zwolnienie aktywów w ramach PPK z podatku bankowego i jej działania przyniosły efekt.
– Projekt w obecnym kształcie pomoże budować powszechność długoterminowego oszczędzania, poprzez możliwość oferowania PPK przez zakłady ubezpieczeń – mówi Marcin Tarczyński, menedżer ds. komunikacji i analiz w Polskiej Izbie Ubezpieczeń. Czytaj także: Sektor ubezpieczeniowy zapewni powszechność PPK?
Termin wejścia w życie
Projektodawcy chcą, aby ustawa o PPK weszła w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku, jednak nie oznacza to obowiązku utworzenia PPK w tym terminie.
Zgodnie z planowanymi przepisami rozpoczęcie stosowania przepisów PPK ma nastąpić stopniowo, rozpoczynając od największych podmiotów zatrudniających powyżej 250 osób – do 1 lipca 2019, a zatrudniających powyżej 50 osób – od 1 stycznia 2020 roku i dalej odpowiednio w interwałach półrocznych. Natomiast PPK w sektorze finansów publicznych mają powstać od 1 stycznia 2021 roku.