Firmy coraz chętniej wykorzystują chmury

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Usługi chmurowe wykorzystywane są przez 36% dużych polskich przedsiębiorstw - wynika z badania przeprowadzonego wśród managerów IT z dużych firm w Polsce. Podobnie jest w Czechach, Rumunii i na Węgrzech. W skali całego regionu usługi chmurowe wykorzystywane są przez 35% dużych przedsiębiorstw. Na Węgrzech popularność usług chmurowych utrzymuje się na podobnym poziome, co w Polsce - 36% respondentów zadeklarowało, że ich organizacje korzystają z tego typu technologii. Cloud computing jest najmniej rozpowszechniony w przedsiębiorstwach na terenie Rumunii (28%), natomiast liderami w regionie są Czesi - 44% tamtejszych dużych firm korzysta z rozwiązań chmurowych - podał Intel.

Badanie pokazuje, że chmura publiczna, bazująca na infrastrukturze i aplikacjach zewnętrznych dostawców, cieszy się w dużych firmach zdecydowanie mniejszą popularnością. W krajach objętych badaniem używa jej 19% przedsiębiorstw korzystających z chmury, najwięcej w Czechach (23%), następnie w Rumunii (21%), Polsce (19%) i na Węgrzech (16%).

Bardziej rozpowszechniona jest chmura hybrydowa, będąca połączeniem prywatnej i publicznej. Usługi tego typu to już 27% rozwiązań chmurowych w dużych przedsiębiorstwach w regionie (w Czechach – 36%, w Polsce – 26%, na Węgrzech – 24%, a w Rumunii – 21%).

Krzysztof Jonak, dyrektor Intela w regionie Europy Środkowo-Wschodniej tłumaczy, że firmy w Polsce i w całym regionie doceniają zalety technologii chmurowych, w pierwszych wdrożeniach korzystając często z chmury prywatnej. W tym modelu managerowie IT mają bezpośrednią kontrolę nad bezpieczeństwem danych i niemal nieograniczone możliwości dopasowania usługi do potrzeb swojej organizacji.

Arkadiusz Krawczyk, Country Manager w Intel Security Poland dodaje, że globalne badania Intel Security pokazują, że w ciągu następnych 16 miesięcy 80% budżetów IT w firmach respondentów będzie przeznaczone na rozwiązania w chmurze. Oznacza to konieczność edukacji w zakresie wartości tej technologii i sposobów jej zabezpieczenia. Głównym celem wszystkich dostawców rozwiązań chmurowych powinno być pomaganie przedsiębiorstwom w poznaniu technologii chmury obliczeniowej oraz pokazywanie im metod, które pozwolą na ochronę lub ewentualne odparcie ataku hakera. To właśnie współpraca dostawców i przedsiębiorców wzmocni bezpieczeństwo, zmniejszając ryzyko ataku oraz zapewni ekspansję platform chmurowych.

Dane pochodzą z badania zrealizowanego przez Ipsos na zlecenie Intela w kwietniu i maju 2016 r. Wzięło w nim udział 80 respondentów z Polski, 50 z Rumunii, 70 z Węgier i 50 z Czech – decydentów IT z firm zatrudniających ponad 150 pracowników.

sad