Fintech Spark i Przelewy24 udostępniają od 1 grudnia płatności za autostrady: e-bilet bez śledzenia lokalizacji

Fintech Spark i Przelewy24 udostępniają od 1 grudnia płatności za autostrady: e-bilet bez śledzenia lokalizacji
Fot. stock.adobe.com / DarwelShots
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Brak śledzenia lokalizacji i potrzeby przedpłacania konta, błyskawiczna rejestracja i możliwość opłaty za wybrany odcinek autostrady - to tylko niektóre z cech wyróżniających aplikację Spark, za pośrednictwem której już od 1 grudnia 2021 roku będzie można uiścić opłatę za bilet autostradowy, poinformowały Firmy.

Spark – rozwiązanie, opracowane dzięki współpracy Platformy Detalistów i Przelewy24, umożliwia zakup e-biletu przed rozpoczęciem jazdy oraz opłacenie przejazdu dowolnego innego samochodu czy kierowcy.

Kierowcy za pomocą kilku kliknięć zarejestrują się w aplikacji Spark z jednorazowym dodaniem karty w systemie Przelewy24 i otrzymają bilet autostradowy w postaci elektronicznej

Usługa będzie udostępniona w pierwszej kolejności dla użytkowników systemu iOS, a kilka dni później także dla korzystających z Android.

E-bilet autostradowy bez kłopotu

1 grudnia 2021 r. z państwowych, płatnych odcinków autostrad A2 i A4 znikną bramki. Od tego dnia każdy kierowca, wjeżdżający na autostradę samochodem o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 t lub motocyklem, zobowiązany będzie posiadać ważny bilet autostradowy. W przeciwnym razie grozi mu mandat 500 zł.

Bilet autostradowy będzie można kupić w formie drukowanej, np. na stacji paliw lub w kiosku, bądź online i w aplikacjach mobilnych. Fintech Spark, dzięki współpracy z wiodącym dostawcą płatności elektronicznych Przelewy24, proponuje alternatywę dla rozwiązań „śledzących” lokalizację użytkownika (np. aplikacja e-TOLL) i od 1 grudnia umożliwi kierowcom zakup e-biletu na wybrany odcinek autostrady przed rozpoczęciem podróży.

E-bilet jest ważny 48 godzin, można wybrać datę początku jego ważności i zapłacić bez wcześniejszego zasilania specjalnego konta

‒ To kolejny raz, gdy z fintechem Spark proponujemy w Polsce rozwiązanie, które o krok wyprzedza wszystkie inne dostępne na rynku. Po skutecznie wdrożonych e-paragonach, teraz stworzyliśmy funkcjonalność, dzięki której kierowcy za pomocą kilku kliknięć zarejestrują się w aplikacji Spark z jednorazowym dodaniem karty w systemie Przelewy24 i otrzymają bilet autostradowy w postaci elektronicznej.

Bez śledzenia lokalizacji czy ryzyka otrzymania mandatu – mówi Jacek Kinecki, członek zarządu Przelewy24, które odpowiadają za realizowanie płatności w ramach Spark.

Czytaj także: Masz samochód elektryczny? Możesz być zwolniony z opłat na autostradach w Polsce

„Awaryjny” zakup e-biletu z datą wsteczną do 5 dni

E-bilet jest ważny 48 godzin, można wybrać datę początku jego ważności i zapłacić bez wcześniejszego zasilania specjalnego konta.

Możliwy jest również zakup biletu dla innej osoby (np. starszej, nieobsługującej smartfonów i aplikacji) oraz zakup kilku biletów z wyprzedzeniem, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Bilet ma postać elektroniczną i może służyć jako podstawa do ujęcia w kosztach prowadzonej działalności gospodarczej

Dodatkowo, w przypadku zmiany planów, istnieje możliwość zwrotu biletu przed rozpoczęciem jego terminu ważności.

W sytuacji, gdy komuś zdarzy się już wjechać na autostradę bez biletu – Spark umożliwia „awaryjny” zakup biletu z datą wsteczną do 5 dni – takiej możliwości nie dają rozwiązania „śledzące”. Bilet ma postać elektroniczną i może służyć jako podstawa do ujęcia w kosztach prowadzonej działalności gospodarczej.

Czytaj także: Autopay: Karty flotowe Lotos Biznes włączone do automatycznej płatności AmberGO

Spark: bez obaw o zachowanie prywatności kierowcy

‒ W przypadku rozwiązań śledzących lokalizację kierowcy obawy o prywatność (w zamian za półautomatyczne podstawienie informacji o wjeździe i zjeździe z autostrady) ‒ to tylko wierzchołek góry lodowej.

Warto podkreślić, że aby taki system mógł w ogóle działać, niezbędne jest spełnienie wielu wymogów czy rekomendacji – m.in. telefon powinien być włączony i odblokowany, a aplikacja uruchomiona „na wierzchu” przez cały czas podróży (a nie w tle), z aktywowanym trybem śledzenia jeszcze przed wjazdem na autostradę.

Do poprawnego działania systemu należy także włączyć powiadomienia push oraz transmisję danych internetowych. Ponadto kierowca musi pamiętać o zapewnieniu zasilania urządzenia na całej trasie i wyłączeniu trybu oszczędności baterii.

Niespełnienie któregokolwiek z wymogów wiąże się z ryzykiem nieprawidłowego działania systemu i niewydaniem biletu, a w konsekwencji z mandatem – komentuje Cezary Pierzan, współtwórca aplikacji Spark, prezes Platformy Detalistów.

I dodaje, że:

– Prawdopodobnie znajdą się zwolennicy jednego, jak i drugiego modelu wnoszenia opłat za przejazdy. Biorąc jednak pod uwagę wspomniane już wymogi i brak gwarancji poprawnego wydania biletu, bezpieczniejszym wyborem jest jego zakup przed podróżą.

Spark jest rozwiązaniem, które zapewnia komfort spokojnej jazdy niezakłóconej kontrolowaniem telefonu i nie naraża kierowcy na mandaty, z żadnego powodu.

Funkcja zakupu e-biletu autostradowego w Spark będzie dostępna na smarftonach z systemem iOS od 1 grudnia, a kilka dni później także dla korzystających z Android. Samą aplikację można pobrać już dziś.

Źródło: Spark


Zobacz jak łatwo kupić bilet autostradowy w aplikacji Spark: WIDEO

Źródło: Fintech Spark, Przelewy24