Finansowanie Nieruchomości – wrzesień 2017

Finansowanie Nieruchomości – wrzesień 2017
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Oddajemy 52 numer Kwartalnika "Finansowanie Nieruchomości" w dobrym klimacie dotyczącym wysokiego wzrostu gospodarczego w Polsce, bardzo dobrej sytuacji budżetu państwa, utrzymania wysokiego ratingu Polski przez agencje ratingowe, niezwykle optymistycznych prognoz agencji ratingowych dotyczących wzrostu PKB oraz znakomitych tendencji na rynku nieruchomości w obrębie produkcji budowlanej i podaży mieszkań.

Prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Krysiak
Przewodniczący Rady Programowej
Kwartalnika „Finansowanie Nieruchomości”

Warto podkreślić, że ostatni anons Rządu RP dotyczący rozpoczęcia projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), który powinien odgrywać istotną rolę nie tylko dla krajów Europy centralnej i południowej, ale także dla Europy Zachodniej będzie konsumował inwestycje na poziomie ok. 35 mld zł. Ta kwota nie obejmuje innych inwestycji, które pojawią się w skojarzeniu z CPK, mianowicie hoteli, centrów handlowych, osiedli mieszkaniowych w okolicach CPK, centrów logistycznych itd. Taka sytuacja może spowodować, że CPK wywoła dodatkowe inwestycje na poziomie ok. 70 mld zł, co w sumie może dać kwotę ok. 100 mld zł.

Należy podkreślić, że CPK to nie tylko lotnisko o kilkakrotnie większej „przepustowości” od lotniska „Chopina”, ale to także węzły kolejowe, drogowe oraz centra logistyczne i przeładunkowe. W tym kontekście CPK będzie pełnił kluczową rolę dla jedwabnego szlaku. Już dzisiaj obserwujemy potężne zainteresowanie tym projektem wśród inwestorów amerykańskich, co chyba może wyrażać decyzja JP Morgan o uruchomieniu dużej operacji w Polsce, w ramach której JP Morgan planuje zatrudnić licznych polskich specjalistów z obszaru finansów.

Zarysowane czynniki mogą jednoznacznie wskazywać, że rynek nieruchomości w Polsce oraz finansowanie nieruchomości stoją przed znakomitą perspektywą, co zachęca do inwestowania oraz rozwijania odpowiednich kompetencji.

Życząc Państwu dobrej lektury niniejszego numeru kwartalnika, pozostaję z poważaniem.