Fed nie planuje zmiany polityki monetarnej

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.saxo.bank.01.310x400Po znaczących wzrostach na Wall Street wywołanych gołębim wystąpieniem Janet Yellen, środowa sesja na rynku akcji upłynęła dosyć spokojnie. W oczekiwaniu na kolejne przemówienie szefowej Fed, większość głównych indeksów utrzymywała się w pobliżu poziomów z wtorkowego zamknięcia.

Podobnie jak dzień wcześniej, podczas wczorajszego przesłuchania przed komisją ds. usług finansowych Izby Reprezentantów, Yellen podkreśliła, że nawet potencjalna zmiana języka komunikatu nie będzie oznaczała, że Rezerwa Federalna planuje podniesienie stóp procentowych w czasie najbliższego posiedzenia, a jedynie zaczyna brać pod uwagę taką możliwość. Obecnie rynkowy konsensus zakłada, że zmiana polityki monetarnej Stanów Zjednoczonych nie nastąpi wcześniej niż w II połowie 2015 roku.

Istotny wpływ na przebieg dzisiejszej sesji będą miały bez wątpienia doniesienia o wzroście zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych do najwyższego poziomu w historii, co może sprzyjać silnej przecenie czarnego złota. W ciągu dnia uwagę inwestorów przyciągną także informacje napływające zza Oceanu, gdzie zostaną opublikowane dane obrazujące aktualną dynamikę inflacji CPI (prognoza 0.1% m/m i 1.6% r/r) oraz zamówień na dobra trwałego użytku (prognoza 1.9% m/m).

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska