FATCA to jedno z największych współczesnych wyzwań dla polskiego sektora bankowego

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2014.07-08.foto.096.400x400Z Wojciechem Wiewiórowskim, Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych, rozmawia Karol Materna.

FATCA i skutki, jakie ten akt prawa amerykańskiego niesie dla polskiej bankowości, uznawane są za jedno z największych współczesnych wyzwań dla polskiego sektora bankowego. To również wyzwanie dla polskiego systemu ochrony danych osobowych. Pojawiają się nawet twierdzenia, że być może najpoważniejsze od chwili jego powstania. Czy zdaniem pana ministra takie opinie są uzasadnione?

Absolutnie bym się nie zgodził z twierdzeniem, że jest to najpoważniejsze wyzwanie. Jest to po prostu jedno ze zdarzeń, jakich dziesiątki dzieją się w różnych sektorach. Może faktycznie dla sektora bankowości ma ono przełomowe znaczenie, ale nie ukrywajmy – świat się nie zmienia z tego powodu. Z punktu widzenia Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych jest to zdarzenie podobne do tych, które mają miejsce w każdym sektorze kilka razy w ciągu roku. W przypadku FATCA mamy do czynienia z obowiązkiem narzuconym przez obce państwo wobec Polski.

Ciekawą dyskusją dla prawników-teoretyków jest to, na ile takie rozwiązanie, wprowadzone w kraju takim jak Stany Zjednoczone – ale może również w kraju takim jak Rosja, Chiny czy Indie – ma wpływ na to, co dzieje się w Polsce. W ostatnim czasie mamy więcej takich rozwiązań, w których państwo trzecie decyduje o czymś, i to ma wpływ na działalność przedsiębiorstw w Polsce. Można choćby wskazać na wewnętrzne rosyjskie przepisy wymuszające przekazywanie przez linie lotnicze władzom rosyjskim danych pasażerów (tzw. dane PNR), nawet wówczas, gdy dotyczy to…

Cały artykuł „Prawo: Do realizacji wymogów FATCA potrzeba zmian ustawowych” znajdą Państwo w najnowszym numerze „Miesięcznika Finansowego BANK” – 2014/07-08

AC