Fatalny odczyt niemieckiego indeksu ZEW
Para EURUSD handluje stabilnie w okolicy 1.1070, pomimo bardzo słabego odczytu indeksu niemieckiej koniunktury gospodarczej instytutu ZEW. Lipcowy odczyt był na poziomie -6,8 punktów (spadek koniunktury), mimo oczekiwanego wzrostu na poziomie 9,1 proc. Jest to najgorszy odczyt od 2012 roku i spadek aż o 26 punktów w porównaniu z czerwcowym odczytem. Wydaje się, iż niemieccy analitycy obawiają się wpływu następstw Brexitu na gospodarkę Niemiec. Na fatalny odczyt indeksu nie reaguje również niemiecki DAX, choć możliwe iż poranna 1 proc. wyprzedaż niemieckich akcji mogła mieć źródło w obawach o negatywny odczyt.
Dolar australijski traci ponad 1 proc. do dolara amerykańskiego po tym jak opublikowane dziś Minuty z lipcowego posiedzenia Banku Rezerwy Australii zwróciły uwagę na spowolnienie gospodarcze w II kwartale roku, a bankierzy centralni byli zaniepokojeni umacniającą się narodową walutą. Szanse na obniżkę stóp procentowych w sierpniu wzrosły do 56 proc. z 45 proc. przed publikacją. Para AUDUSD walczy obecnie z psychologicznym poziomem 0.7500. Jego przebicie mogłoby doprowadzić do spadków w kierunku wsparcia na poziomie 0.7300. Dolar nowozelandzki traci ponad 1,3 proc. do dolara amerykańskiego po tym jak Bank Rezerwy Nowej Zelandii zapowiedział zwiększenie wymaganego wkładu własnego przy zakupie nieruchomości, z 30 proc. do 40 proc. wartości nieruchomości. To spowodowało wzrost szans na obniżkę stóp procentowych w sierpniu aż do 77 proc. w porównaniu z 39 proc. w zeszłym tygodniu. Para NZDUSD zbliża się obecnie do czerwcowego wsparcia na poziomie 0.6980.
Polski złoty traci dziś nieznacznie na wartości do euro, dolara i franka szwajcarskiego (0,2-0,3 proc.), korygując silne umocnienie z dnia wczorajszego. Złoty zyskał wczoraj ok. 6 groszy do tych walut, w reakcji na brak zmiany oceny ratingu polskiego długu przez agencję Fitch. Na koniec wczorajszego dnia para EURPLN osiągnęła poziom 4.36, para USDPLN poziom 3.94 a para CHFPLN 4.01.
Andrzej Kiedrowicz
Chief Operating Officer
KOI Capital