Fala fuzji i przejęć bankowych w Skandynawii

Fala fuzji i przejęć bankowych w Skandynawii
Źródło: AdobeStock, autor: JHVEPhoto
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Norweski bank z siedzibą w Oslo DNB Bank ASA kupi wszystkie akcje szwedzkiej firmy finansowej Carnegie Holding AB za kwotę około 12 mld norweskich koron (1,02 mld euro). Bank wydał oświadczenie, że zawarł umowę w sprawie zakupu akcji z głównym właścicielem Carnegie - Altor Equity Partners Haralda Mixa , a także z udziałowcami mniejszościowymi.

Carnegie Holding jest spółką dominującą w Carnegie Group, obejmującej nordycki bank inwestycyjny i spółkę zarządzającą aktywami, zatrudniającą 850 pracownikami. 56% przychodów grupy pochodzi z usług inwestycyjnych, a 44% z zarządzania majątkiem.

We wrześniu aktywa zarządzane przez Carnegie  wynosiły 436 mld koron (ok 35 mld euro), a zysk netto za pierwsze dziewięć miesięcy roku wyniósł 535 mln koron (ok. 43 mln euro).

Carnegie zostało przejęte przez Altor w 2009 r. ze strategicznym celem zbudowania wiodącego w regionie nordyckim banku inwestycyjnego i firmy zarządzającej aktywami.

Przejęcie w obliczu obniżek stóp procentowych

DNB Markets zostanie ostatecznie przemianowane na DNB Carnegie. Oczekuje się, że transakcja zostanie zawarta w pierwszej połowie przyszłego roku, a warunki zamknięcia obejmują zgody regulacyjne.

DNB ASA jest największą norweską grupą świadczącą usługi finansowe, której wartość wszystkich aktywów wynosi ponad 3,7 bln koron norweskich (ok. 300 mld euro), a wartość rynkowa 2,546 bln koron norweskich (ok. 200 mld euro). Grupa jest właścicielem DNB Bank Polska.

Jedną z przyczyn zakupu Carnegie przez szwedzki bank jest poszukiwanie dodatkowych dochodów w sytuacji, gdy obniżki stóp procentowych dokonywane przez banki centralne zmniejszają dochody odsetkowe.

„Transakcja zwiększy udział dochodów z opłat dla DNB” – powiedziała w oświadczeniu dyrektor generalna banku Kjerstin Braathen, które kieruje bankiem od września 2019 r. Jest absolwentką École supérieure de commerce w Nicei. W DNB pracuje od 1999 r.

Inne skandynawskie fuzje i przejęcia

Transakcja jest jedną z wielu fuzji i przejęć, jakie miały miejsce w krajach skandynawskich w ostatnich latach. W ubiegłym roku szwedzki bank Svenska Handelsbanken AB zawarł  umowę o sprzedaży posiadanych w Finlandii przedsiębiorstw trzem lokalnym firmom za kwotę około 1,3 mld euro.

W czerwcu 2022 roku ten sam szwedzki bank sprzedał oddział w Danii z aktywami o wartości ok. 9 mld euro bankowi Jyske Bank A/S. Była to największa transakcja bankowa w Danii od dwóch dekad.

Przygotowywana jest też transakcja przejęcia przez fiński Nordea Bank Abp norweskiego oddziału Danske Bank A/S zajmującego się obsługą klientów indywidualnych i bankowością prywatną. Ma być sfinalizowana jeszcze w tym roku.

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl