EURUSD w zawieszeniu, ale w bezpiecznej odległości od linii trendu wzrostowego

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

waluty.01.250x188Jak donosi Reuters znajdujemy się już bardzo blisko porozumienia, co swoją drogą nie może dziwić, ze względu na czas pozostały do osiągnięcia ustawowego limitu zadłużenia. Ostatnie dni to lekkie umocnienie dolara, jednak nie sposób nie zauważyć, że trend na tej parze jest wzrostowy.

Można przypuszczać, że chwilowa euforyczna bądź paniczna reakcja na rynkach po osiągnięciu porozumienia nie powinna zmienić głównego trendu, czyli wzrostów na tej parze. Tutaj pierwszym sygnałem sugerującym odwrócenie od EUR byłoby przełamanie zielonej linii na 1,341, a także leżącej dalej linii trendu wzrostowego (czarna).

Szanse na takie rozwiązanie są mniejsze, co sprawia, że w wypadku gdyby miało one miejsce, reakcja byłaby bardzo mocna i mogłaby sprowadzić ceny nawet w okolice 1,30. Najbliższe średnioterminowe wsparcie to obszar nieco poniżej wczorajszych minimów, który pomaga utrzymać optymizm po wystrzale z 18 września.

131017.admiral.markets.01.550x

Bezpieczne aktywa toczą między sobą walkę o pierwszeństwo do umocnienia w wypadku rozwinięcia kryzysu budżetowego w USA

Zobaczmy jak wygląda sytuacja na parze dwóch bezpiecznych aktywów CHFJPY, oba znacznie by się umocniły w stosunku do innych walut w wypadku, gdyby porozumienie nie zostało jednak osiągnięte. Stałoby się tak za sprawą globalnego osłabienia dolara i niejako stracenia przez ta walutę statusu bezpiecznej przystani, gdzie następnymi w kolejce są właśnie CHF i JPY. Tutaj w połowie września doszło do przełamania oporu na 107,40, którego jednak nie udało się w pełni utrzymać i na początku października cena wróciła poniżej i przez kilka dni uparcie broniła w tym miejscu zamknięcia dziennej świecy. Presja popytu zwyciężyła i doszło do kolejnego byczego przełamania. Cena znajduje się obecnie w pro-wzrostowej formacji klina, a wartym zauważenia jest fakt, że w dniu wczorajszym byki po raz kolejny stoczyły zwycięską walkę o 107,40. Obecnie to kupujący są góra. Spojrzenie wzrostowe zostanie zanegowane nie w momencie ponownego powrotu poniżej 107,40, ale dopiero w momencie przełamania zielonej linii trendu wzrostowego, która wspiera kupujących od początku wakacji.

131017.admiral.markets.02.550x

Kabel silnie wstrzymuje się przed przeceną

W poprzednim tygodniu wspominaliśmy o formacji RGR na parze GBPUSD. Formacja ta nadal dominuje na tej parze, mimo że dziś nastąpiła próba jej zanegowania. Po danych z brytyjskiego rynku pracy nastąpił ruch umacniający funta i kurs GBPUSD doszedł do linii szyi (żółta). Linia nie została przebita i kurs ponownie powrócił pod dyktando niedźwiedzi. Kolejną kwestią wspierającą spadkowy scenariusz na tej parze jest linia (czerwona) 3-miesięcznego trendu, która została naruszona już w poprzednim tygodniu. W najbliższych godzinach (możliwe że dłużej) para będzie przede wszystkim pozostawać pod presją braku porozumienia ws. limitu długu oraz amerykańskiego budżetu. Zasięg spadku ze wspomnianej wcześniej formacji RGR to 1,5750. Scenariusz ten będzie podtrzymywany dopóki kurs znajduje się poniżej linii szyi formacji RGR (żółta).

131017.admiral.markets.03.550x

USDJPY kontruje fałszywe sygnały sprzedaży

USDJPY podąża drogą ruchu kontrującego fałszywe wyłamanie, które przez stosujących price action jest określane, jako świetna okazja do zawierania pozycji. W ostatnich dniach na USDJPY doszło do wygenerowania silnych sygnałów sprzedaży. Zostały one szybko zanegowane, co spowodowało ruch w górę, co skrzętnie jest wykorzystywane przez inwestujących pod kątem czystych ruchów ceny (price action). Na początku października JPY umocnił się i przełamał linie trendu wzrostowego (dolna czarna) a po kilku dniach przełamał także minima z końca sierpnia. Normalnie takie ruchy powinny spowodować dalsze osłabienie USD, jednak w tym wypadku podaż nie mogła się rozwinąć i w przeciągu 3 sesji cena powróciła do swoich początkowych wartości. Ostatnie świece, a szczególnie dzisiejsza, pokazują, że to popyt kontroluje obecnie sytuację i to pozycje długie mają w średnim terminie większe szanse powodzenia. Wzrostowy scenariusz zostanie zanegowany w momencie, kiedy cena powróci poniżej wsparcia w okolicach 96,80.

131017.admiral.markets.04.550x

Euro w parze ze złotym zgodnie ze scenariuszem

W poprzednim tygodniu pisaliśmy o górnych cieniach sugerujących kierunek południowy. Cienie nadal się pojawiają, a ruch na parze EURPLN jest zgodny z naszymi zeszłotygodniowymi założeniami. Kurs EURPLN w poniedziałek zamknął się poniżej 4,1800 (okolice geometrii 61,8% ostatniej fali wzrostowej). Ten poziom opisywaliśmy, jako kluczowe wsparcie. Obecnie poziom ten będzie działał, jako najbliższy opór, którego przebicie mogłoby zanegować dalsze spadki. Jednak patrząc na wykres to perspektywa dalszego ruch w kierunku południowym jest stanowczo silniejsza. Kolejny poziom na drodze niedźwiedzi to wrześniowe minima. Po drodze czekają jednak geometryczne wsparcia 78,6% oraz 88,6%.

131017.admiral.markets.05.550x

Kangur próbuje wyżej podskoczyć

Kangur, którego analizowaliśmy 3 tygodnie temu, podążał zgodnie z naszymi założeniami. Brak presji ze strony popytowej oraz podażowej pozwolił parze podążać miedzy 0,9350 a 0,9500. Jednak obecnie wygląda na to, że byki próbują dominować. Kurs doszedł do strefy oporu (czerwona) wyznaczonej między geometriami 38,2% a 41,4%. Wybicie się powyżej tej strefy wskaże ruch w kierunki kolejnych geometrii – 50% (0,9710) oraz ważniejszej 61,8% (0,9915). To jednak, czy dalsze wzrosty nastąpią, uzależnione będzie przede wszystkim od sytuacji w USA.

131017.admiral.markets.06.550x

Tomasz Wiśniewski,
Krzysztof Koza,
Admiral Markets Polska